XVII Festiwal Pieśni Wielkopostnej za nami: Kto zachwycił jury? Poznajcie laureatów.
W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku w kościele pw. św. Wojciecha odbyła się XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej, gromadząc liczne chóry amatorskie, zarówno świeckie, jak i kościelne, z różnych zakątków Polski. To wydarzenie już po raz siedemnasty stało się przestrzenią dla muzycznej wymiany doświadczeń między pasjonatami chóralnego śpiewu.
Najdalszy chór przyjechał z Poznania. W tym roku mamy przedstawicieli czterech diecezji: Gdańskiej, Bydgoskiej, Elbląskiej i Warszawsko-Praskiej. Najdalszy chór przyjechał z Poznania.
Tomasz Stein
Dyrektor GCKSiR w Szemudzie
W Kielnie wystąpiło 18 chórów, które w zależności od poziomu swoich prezentacji artystycznych, zostały zakwalifikowane do złotego, srebrnego lub brązowego pasma.
Złote pasmo:
Zespół Harmonic Souls z Sierakowic
Gminno-Parafialny Chór Polifonia w Przodkowie
Chór mieszany Cantores Veiherovienses z Wejherowa
Chór Dominicantes z Poznania
Chór Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego z Poznania
Oliwski Chór Kameralny Remedium
Chór Alta Trinita z Elbląga
Zespół Aurora Voces z Gdańska
Poznań Group Ensemble
Chór Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa
Pasmo srebrne:
Gminno-Parafialny Chór Cecylii z Drzycimia
Schola Padre Pio
Sonare - Żeński Zespół Wokalny
Chór Viola z Gdyni
Chór Cartusia
Żeński Chór Kameralny Cantate Corde z Gdyni
Pasmo brązowe:
Albertjana Schola
Chór Parafialny Lutnia z Brus
Tegoroczny festiwal jest bardzo liczny, przyjechało osiemnaście chórów. Poziom jest wysoki. Obserwując poprzednie edycje to chóry parafialne się bardzo mocno wybijają i zrobiły znaczny progres.
prof. dr hab. Marek Rocławski
Członek Jury
Festiwal, jak co roku, miał charakter konkursowy. Uczestnicy prezentowali swoje interpretacje przed jury, które z uwagą oceniało ich umiejętności wokalne, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.
W składzie jury znaleźli się:
Przewodnicząca -prof. dr hab. Anna Fiebig – Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku
Członkowie jury:
prof. dr hab. Marek Rocławski – Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku
ks. dr hab. Robert Kaczorowski - Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku
dr hab. Paweł Łuczak – Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu\
dr Tomasz Fopke – prezes Rady Chórów i Zespołów Kaszubskich
mgr Geofeng Wu - Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku
Najwyższe laury, Grand Prix XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej zdobyła Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa, istniejąca od 1991 roku i działająca przy parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Chór ma na swoim koncie dwie płyty CD: kolędową „Zaśnij Dziecino” i patriotyczną „Umiłowana”.
Laureatami pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach zostali:
zespoły wokalne: Poznań Group Ensemble pod kierunkiem Michała Plichty
chóry kameralne: Oliwski Chór Kameralny "Remedium" pod kierunkiem Jerzego Szarafińskiego
chóry parafialne: Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa pod kierunkiem Zbigniewa Siekierzyńskiego
chóry – stowarzyszenia i instytucje: Chór mieszany Cantores Veiherovienses pod kierunkiem Weroniki Brakonieckiej
chóry akademickie: Chór Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego pod kierunkiem prof. dr. hab. Przemysława Pałki
chóry młodzieżowe: Żeński Zespół Wokalny Sonare pod kierunkiem Weroniki Łopaty
Nagrody specjalne otrzymali:
Nagroda Wojewody Pomorskiego przyznana przez publiczność: Cantores Veiherovienses pod kierunkiem Weroniki Brakonieckiej
Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór Stanisława Kwiatkowskiego: Dominicantes przy Klasztorze Ojców Dominikanów w Poznaniu pod kierunkiem Karoliny Piotrowskiej-Sobczak
Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór przewodni festiwalu: Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa pod kierunkiem Zbigniewa Siekierzyńskiego
Nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu otrzymał Zbigniew Siekierzyński z chóru Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa.
Podczas XVII edycji festiwalu nie zabrakło również akcentu regionalnego, 14 z 18 chórów zaprezentowało pieśni pasyjne języku kaszubskim. Nagroda specjalna za najlepiej wykonaną pieśń pasyjną w języku kaszubskim trafiła do zespołu Poznań Group Ensemble pod kierunkiem Michała Plichty, który powstał w 2021 roku obok orkiestry Project Group Orchestra. W obecnym 13-osobowym - składzie zespół działa od ponad roku. W swoim dorobku ma kilkanaście prawykonań dzieł a capella oraz wokalno-instrumentalnych. Wyróżnienie za wykonanie pieśni pasyjnej w języku kaszubskim otrzymał Oliwski Chór Kameralny "Remedium" pod kierunkiem Jerzego Szarafińskiego.
Nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu otrzymał Zbigniew Siekierzyński z chóru Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa.
Jest to zwieńczenie mojej 35-letniej pracy w małej podwarszawskiej parafii w Józefowie. Miałem zazwyczaj próby pięć razy w tygodniu z poszczególnymi głosami. Wychowałem całe pokolenia ludzi, trzech synów, którzy są dyrygentami i organistami i ich dwie żony, też są dyrygentami i śpiewaczkami. Bardzo jesteśmy zadowoleni, że udało nam się tak pozytywnie tutaj wystąpić
Zbigniew Slekierzyński
Dyrygent chóru Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa
XVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Kielnie po raz kolejny pokazał moc muzyki, wprowadzając słuchaczy w nastrój zadumy i refleksji. To wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Pomorza i Polski.
Pieśń Wielkopostna w czasie Wielkiego Postu stanowi muzyczne rekolekcje i myślę, że muzyka ta wpisuje się w czas tego smutku, ale także na czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa.
Tomasz Stein
Dyrektor GCKSiR w Szemudzie
Głównym organizatorem festiwalu było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie. Gratulacje i nagrody dla laureatów wręczyli: Wicewójt Gminy Szemud, Pani Michalina Kamińska; Przewodniczący Rady Gminy Szemud, Ireneusz Czarnowski; Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego, Witold Reclaf; Dyrektor GCKSiR, Tomasz Stein; Prezes ZKP oddziału w Szemudzie, Kazimierz Hermann, a także przedstawiciele sponsorów. Gratulujemy tegorocznym laureatom!
Fotogaleria XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnej
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.
Kontakt SZEMUD24.PL - Masz ciekawą historię do opowiedzenia?
Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres [email protected]zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!