Aktualność (Częstkowo)
Piątek, 10 maja 2024, 13:44

W Częstkowie przygotowania do ważnej imprezy.

Szkoła Podstawowa w Częstkowie przygotowuje się do jednego z najważniejszych dni w historii placówki, które będzie miało miejsce 3 czerwca 2024 roku. W tym dniu, zbiegającym się z 111. rocznicą urodzin Róży Zamoyskiej, szkoła zostanie uroczyście nazwana jej imieniem. 

Przygotowania do nadania imienia szkoła rozpoczęła już w listopadzie 2022 roku. Przez ten czas podjętych został szereg działań, m.in. wybór logo i hymnu, a także konkursy szkolne popularyzujące postać przyszłej patronki. W marcu 2023 r. odbyły się wybory patrona. Większością głosów wygrała Róża Zamoyska po zatwierdzeniu wyniku, szkoła wystąpiła z wnioskiem do organu prowadzącego o nadanie SP w Częstkowie imienia Róży Zamoyskiej.

Proces nadawania szkole imienia jest ważnym etapem w jej historii, który przyczynia się do kształtowania tożsamości placówki oraz jej uczniów. Róża Zamoyska, nazywana „Aniołem Dobroci”, to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych postaci kobiecych w historii Polski. W czasie II wojny światowej, wraz z mężem Janem Zamoyskim, uratowała z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu ponad 400 dzieci. Miłość, dobroć, patriotyzm, odwaga, wytrwałość, pracowitość i poświęcenie dla drugiego człowieka to wartości, które reprezentowała żona ostatniego ordynata.

Kandydaturę Róży Zamoyskiej na patrona Szkoły Podstawowej w Częstkowie zgłosiła nauczycielka Dorota Nawrot-Caravelli, której mama była jednym z Dzieci Zamojszczyzny uratowanych przez hrabinę Różę Zamoyską. Warto wspomnieć, że Róża i Jan Zamoyscy przez jakiś czas mieszkali również w Sopocie. Tam urodził się ich syn Marcin.
mgr Iwona Białas-Rychlak
DYREKTOR SZKOŁY

By przybliżyć uczniów do osoby Róży Zamoyskiej szkoła nawiązała kontakt i współpracę z różnymi osobami, instytucjami oraz organizacjami z Zamościa i Roztocza, w tym z synem Róży Zamoyskiej - Marcinem Zamoyskim, byłym prezydentem Zamościa. Leszkiem Wójtowiczem - dziennikarzem „Kroniki Tygodnia”, Krzysztofem Bieleckim z wydawnictwa i księgarni „Trio z Roztocza”,  Bartłomiejem Miernikiem z Fundacji Banina. 

Jest jeszcze szansa, aby każdy z mieszkańców Gminy Szemud mógł zostawić po sobie ślad dla przyszłych pokoleń. Szkoła szuka fundatorów gabloty do sztandaru. Więcej informacji w linku poniżej.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor