Aktualność (Bojano, Łebno, Kamień, Kowalewo)
Wtorek, 25 czerwca 2024, 09:35

Tak zaczęły się wakacje w Gminie Szemud!

Źródło fot. Natalia Jakubek, Gmina Szemud, Sołtys Bojano, Sołtys Kowalewo

 

Podczas weekendu w Gminie Szemud odbywało się wiele ciekawych wydarzeń celebrujących początek lata i wspólne rodzinne chwile zaczynając od Festynu Rodzinnego w Bojanie i Sobótek w  Łebnie, które odbywały się w piątek, po Piknik Rodzinny w Kowalewie i Sobótki Gminne w Kamieniu w sobotę. Poniżej krótki skrót z wydarzeń dla tych, co nie mogli uczestniczyć lub chcieliby powspominać wspólne chwile.

W Bojanie i Łebnie odbyło się rodzinne świętowanie, na miejscu były atrakcje, które przyciągnęły młodszych jak i starszych. Dzieci miały okazję cieszyć się dmuchańcami, malowaniem twarzy i różnorodnymi konkursami, co dostarczyło im wiele radości. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Będargowie "Trzy Korony" przygotowały pyszności, które umiliły czas uczestnikom. Dla poszukujących adrenaliny w Bojanie dostępna była ścianka wspinaczkowa, a także możliwość podziwiania wozów strażackich. Impreza oferowała również ciekawe doświadczenie "kąpieli" w pianie, a wieczorem na sobótkach w Łebnie rozpalono ogromne ognisko, które oficjalnie zapalił Sołtys Łebna i Wójt Gminy Szemud.

Piknik Rodzinny w Kowalewie, który odbył się w sobotę, był prawdziwym świętem wspólnoty, mimo kapryśnej pogody. Lokalna społeczność z wielkim zaangażowaniem przygotowała różnorodne przysmaki, które zachwyciły uczestników. Atmosferę radości podkreślała obecność Klauna, który swoimi zabawami zapewnił doskonałą rozrywkę. Odbył się pokaz sprzętu i umiejętności, przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Kielna. Wata cukrowa i dmuchańce to nieodłączna część świętowania, tradycyjnie wspólne ognisko z kiełbaskami stanowiło zwieńczenie dnia.

 

Tego samego dnia w Kamieniu odbywały się Sobótki Gminne zorganizowane przez GCKSiR w Szemudzie. Pomimo wiatru i przelotnego deszczu na plaży w Kamieniu sobótki rozpoczęły się Bitwą Regionów, gdzie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu rywalizowały, prezentując swoje regionalne potrawy, przygotowane według własnych, często przekazywanych z pokolenia na pokolenie, receptur. Gratulujemy KGW z Leśna, które wygrały Bitwę Regionów. Występy muzyczne rozpoczął zespół  Old Tigers Band. 

Świętojańskie wianki, plecione z kwiatów i zielonych gałązek, są nie tylko piękną dekoracją, ale również mają głębokie znaczenie symboliczne. Są wyrazem nadziei na zdrowie, miłość i pomyślność, co odzwierciedla bogatą kulturę i tradycję. Podczas wydarzenia, uczestnicy mieli okazję doświadczyć tej tradycji, tworząc własne wianki, co jest pięknym sposobem na uczczenie lata. Dodatkowo, pokaz ceramiki Małgorzaty Kaszubowskiej, znanej jako Goshka Ceramics, był wspaniałą okazją do podziwiania rzemiosła artystycznego i talentu lokalnej artystki.

Tradycją Sobótek Gminnych są również aktywności fizyczne, dla miłośników sportu na świeżym powietrzu. Świętojański Bieg po Zdrowie, mimo skróconego dystansu spowodowanego warunkami pogodowymi, stanowił doskonałą okazję do wspólnej zabawy i rywalizacji. Najtwardsi śmiałkowie mieli okazję wspiąć się na słup, czego dokonały dwie osoby. Podczas wydarzenia, publiczność była zachwycona występami muzycznymi Orkiestry Dętej Gminy Szemud, której dyrygentem jest Wojciech Kubik. Dyrygent ogłosił również nową inicjatywę orkiestry, która obejmuje utworzenie sekcji mażoretek. Gwiazdą wieczoru był Dr.SWAG, którego energetyczne rytmy skłoniły wszystkich zgromadzonych do tańca.

Największym artystycznym punktem wieczoru był spekatkl „Kwiat Paproci” ukazujący dawne wierzenia Słowian. Przygotowany przez utalentowanych młodych artystów z Gminy Szemud, spektakl ten był kulminacyjnym punktem Bajecznych Spotkań Teatralnych. Reżyseria: Aleksandra Perz i Beniamin Koralewski pozwoliła na stworzenie niezapomnianego doświadczenia, które łączyło w sobie elementy teatru, muzyki i folkloru. Muzyka Tomasza Perz, inspirowana słowiańską kulturą, stanowiła doskonałe tło dla tej opowieści, dodając głębi i autentyczności przedstawieniu.

 

Pierwszy dzień zakończył się Teatrem Ognia, zrealizowanym przez grupę Impresariat WA-PRESS. DJ Baron, zagwarantował muzyczną oprawę do końca imprezy, tworząc atmosferę radości i wspólnej zabawy.

To wydarzenie to doskonała okazja do świętowania najkrótszej nocy w roku, odzwierciedlająca bogactwo lokalnych tradycji oraz otwartość na nowe formy rozrywki.

Zobacz także OTOZ Animals Bojano potrzebuje Waszej pomocy! Czytaj więcej Czytaj więcej Zobacz także Miłośnicy muzyki orkiestr dętych w Szemudzie! Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor