Aktualność (Szemud)
Poniedziałek, 17 czerwca 2024, 16:00

Miłośnicy muzyki orkiestr dętych w Szemudzie!

XVII Przegląd Orkiestr Dętych odbył się w Szemudzie 16 czerwca. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczyna się Mszą w kościele p.w. św. Mikołaja w Szemudzie w intencji uczestników, po niej orkiestry przemaszerowały ulicami Szemuda do  Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie nastąpiła koncertowa część przeglądu.  Przegląd gromadzi miłośników muzyki dętej, prezentując talenty lokalnych zespołów oraz promując kulturę muzyczną.

W tym roku w przeglądzie wzięło udział 7 zespołów:

  • Gminna Orkiestra Dęta Linia
  • Gminna Orkiestra Dęta Łęczyce
  • Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice
  • Orkiestra Dęta im. ziemi Sławieńskiej
  • Orkiestra Dęta Gminy Szemud
  • Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo

Przegląd rozpoczął się utworem przewodnim, którego autorem jest kapelmistrz Szemudzkiej Orkiestry Dętej Wojciech Kubik. Warto zaznaczyć, że orkiestra z Gminy Łęczyce nie opuściła żadnego z XVII Przeglądów Orkiestr. 

Uczestnicy mają szansę nie tylko na występ przed publicznością, ale również na zdobycie nagród i wyróżnień, które są formą docenienia ich pracy i pasji. Tym bardziej że publiczność jest tu jedynym jurorem i tylko ona może nagrodzić najlepiej prezentującą się, jej zdaniem, orkiestrę. 

Najwięcej głosów publiczności zyskały:

  1. Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo
  2. Orkiestra Dęta Gminy Szemud
  3. Gminna Orkiestra Dęta Linia

 

Przegląd jest okazją do wymiany doświadczeń między muzykami, która jest bardzo cenna, ponieważ pozwala na wzajemne uczenie się i inspirację. Takie wydarzenia podkreślają, że rozwój artystyczny i współpraca są równie ważne jak rywalizacja.

Cieszę się z tego, że Gminne Centrum kontynuuje rozpoczęte kiedyś to dzieło, no i że sporo, naszych mieszkańców, gości mogą na żywo posłuchać orkiestry, które, jak tutaj fachowcy mówią, z roku na rok rozwijają się i coraz większy kunszt muzyczny osiągają.
Ryszard Kalkowski
Wójt Gminy Szemud

Wydarzenie to jest świętem dla wszystkich, którzy cenią sobie kulturę i sztukę muzyczną, a jego atmosfera sprzyja budowaniu trwałych więzi między uczestnikami.

Zobacz także Fotorelacja - XVII Szemudzki Przegląd Orkiestr i Zespołów Dętych Szemud 2024 Czytaj więcej Czytaj więcej Zobacz także Złoto na 30. Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych. Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor