Dnia 25 września 2023 roku, mieszkańcy sołectwa Kamień zebrali się w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, aby omówić ważne kwestie związane z przyszłorocznym funduszem sołeckim o wartości 61 283 zł. To spotkanie miało na celu ustalenie, na co zostaną przeznaczone środki oraz jakie projekty i inicjatywy wspólnie podejmą mieszkańcy, aby ulepszyć swoją okolicę.
Spotkanie zostało otwarte przez sołtysa, Edmunda Bojke, który przywitał wszystkich obecnych. Następnie głos zabrał wójt gminy, Ryszard Kalkowski, który przedstawił sprawozdanie z dotychczasowych działań gminy oraz plany na przyszłość. Opowiedział o zakończonych inwestycjach i przyszłych projektach, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców.
Podczas spotkania mieszkańcy mieli okazję zgłaszać swoje wnioski i propozycje dotyczące wykorzystania funduszu sołeckiego na rok 2024. Jednym z pierwszych wniosków było utwardzenie ulicy Reymonta, która została już kiedyś utwardzona tłuczniem, ale w tym momencie podczas ulew woda wraz z piaskiem spływa na główną ulice stwarzając niebezpieczeństwo. Niestety, ten wniosek spotkał się z ograniczoną akceptacją, uzyskując poparcie tylko dwóch osób.
Kolejnym zgłoszeniem była ulica Nad Brzegiem, która również wymagała utwardzenia i zdobyła 2 głosy. Dużym poparciem mieszkańców cieszyła się ulica Marii Konopnickiej, która zdobyła 12 głosów jednak była to niewystarczająca ilość głosów, gdyż ich ilość przewyższyły głosy za modernizacją ulicy Psale w dalszej jej części i została poparta przez sołtysa.
Jednym z interesujących wniosków było również podzielenie funduszu sołeckiego na dwie części, aby wyodrębnić 15 000 zł na modernizację ulicy Konopnickiej. Jednakże, podczas głosowania większość mieszkańców opowiedziała się za niepodziałem kwoty funduszu sołeckiego.
[ZT]472[/ZT]
W ramach wolnych wniosków, pojawiła się propozycja naprawy lub modernizacji placu zabaw, który obecnie zawiera zepsute zabawki, stwarzając niebezpieczeństwo dla dzieci. Inna prośba dotyczyła wyrównania drogi do sklepu od strony kończącego się chodnika, gdyż pomimo zakazu wjazdu ciężarówek, nadal przejeżdżają tą drogą większe pojazdy tworzą się błotne koleiny i po ulewach ciężko jest przejść drogą do sklepu. Trzecia prośba dotyczyła postawienia śmietnika do segregacji w jednym punkcie wzdłuż chodnika, aby zminimalizować zanieczyszczenie ulicy pozostawiane przez przechodniów. Kolejnym problemem były nietypowo parkujące samochody na ulicy Psale podczas sezonu, co utrudniało dostęp mieszkańcom do ich domów. Zaproponowano rozważenie rozwiązania w postaci ustawienia słupków lub innych ograniczeń.