Wieś gminna, należy do największych sołectw na naszym terenie. Położona jest przy dawnym szlaku pocztowym Królewiec - Berlin. Z Szemuda odchodzą drogi asfaltowe do Wejherowa, Kowalewa i do Grabowca.
W centrum wsi znajduje się plebania, a za nią kościół p.w.św. Mikołaja. Przy kościele stoi obelisk upamiętniający pomorodowanych w Lesie Piaśnickim.
W 1686 roku Szemud był już wsią kościelną i należał do poczty w Przetoczynie. Zajmował obszar 1096 ha. Pod koniec IXI wieku w Szemudzie były 92 domy ze 134 mieszkaniami, które zamieszkiwało 636 katolików, 55 ewangelików i 16 osób wyznania mojżeszowego.
W powojennych warunkach trzeba było rozpocząć wszystko od nowa. Grupa operacyjna Wojska Polskiego powierzyła Bernardowi Bankowi zorganizowanie biura Urzędu Gminy i Urzędu Stanu Cywilnego. Powołany został Wójt Komisaryczny w osobie Leonarda Potrykusa, a Brunon Potrykus uruchamiał gminny posterunek Milicji Obywatelskiej, natomiast Wiktor Liedtke agencję pocztową. Powstały pierwsze sklepy i piekarnia Mecy. Gminną Bibliotekę utworzono z książek zebranych po domach z narażeniem życia przechowywanych w czasie okupacji.
Obecnie w tym miejscu jest sklep z materiałami budowlanymi.
W tle stary dom p. Deronów na "krzyżówce" (obecnie poczta). Na koniku Teresa Grablowska.
W 1995 roku na terenie sołectwa zameldowanych było 1135 osób, istniały 103 gospodarstwa rolne i działało około 60 zakładów usługowo - wytwórczych. Sołectwo Szemud obejmuje obszar o powierzchni 1028ha.