Źródło fot. Sołectwo Przetoczyno
W każdy Sylwestrowy wieczór, mieszkańcy Przetoczyna utrzymują tradycję, w której Przetoczyńskie Koze Boki odwiedzają okoliczne domy. W tym roku, ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców, sołtys Ireneusz Stolc podjął inicjatywę zorganizowania wspólnego sylwestrowego spotkania.
Wśród przebierańców znajdowały się m.in. takie postacie jak: kozy boków, policjant, Pan i Pani czyli panienka i kawaler śmierć, niedźwiedź, koń, kozioł i kozica, muzykanci.
Poniżej materiał filmowy, gdzie Leszek Sikora - Radny gminy Szemud wyjaśnia charakter tradycji.
Tradycja chodzenia Przetoczyńskich przebierańców, znanych jako Koze Boki, po domach sięga czasów sprzed wojny. Jej głównym celem jest zainicjowanie i zaproszenie do wszystkich domów dorodnego kolejnego roku. Zwyczaj "puszczania kozy do boku" jest działaniem pełnym metaforycznego znaczenia, które ma przynieść rodzinom dobrobyt, szczęście i miłość, będąc wyrazem życzeń obfitości i pomyślności.
To wydarzenie stało się okazją do integracji społeczności, gdzie Koze Boki były główną atrakcją, przynosząc radość i świętując nadejście nowego roku wśród wszystkich obecnych.
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.
Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres [email protected] zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!