Biznes (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Wtorek, 20 sierpnia 2024, 00:00

Od 1 września zakaz kopciuchów, pompa ciepła?

Źródło fot. baner reklamowy firmy V-Energy. Artykuł sponsorowany.

Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które zakazują używania kotłów węglowych i drewnianych, które nie spełniają norm klasy 3. Dodatkowo, kotły muszą być wyposażone w tabliczkę znamionową. 

"Od 1 września 2024 r. zakaz eksploatacji kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klasy 3 lub nieposiadających tabliczki znamionowej."

"Od 1 września 2026 r. zakaz eksploatacji kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4."

Źródło inf. UG Szemud

 

O możliwościach wymiany systemu ogrzewania rozmawialiśmy z lokalnym specjalistą, Barbarą Borkowską właścicielką firmy "V-Energy" z siedzibą w Bojanie, przy ulicy Alojzego Budzisza 1. "V-Energy", działająca na terenie gminy Szemud, posiada bogate doświadczenie w instalacjach pomp ciepła typu powietrze-woda, głównie marki Panasonic. Firma jest akredytowanym instalatorem i serwisantem tego producenta. Posiada również uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) dotyczące montażu i obsługi pomp ciepła.

Wielkim atutem firmy V-Energy jest to, że działa wyłącznie lokalnie w promieniu 60km by zapewnić klientom komfort i możliwie szybki dojazd w przypadku ewentualnych awarii. Mogą się pochwalić bardzo dużą ilością urządzeń zamontowanych na terenie gminy Szemud i w miejscowościach ościennych, zarówno w starych jak i nowych budynkach. Indywidualnie podchodzą do każdego zlecenia, co pozwala na dostosowanie urządzeń i całych instalacji do specyficznych wymagań każdego domu i preferencji mieszkańców. Pełna oferta firmy V-Energy dostępna na stronie internetowej pod tym linkiem lub pod numerem telefonu: 883-630-700.

Największe nasze zadowolenie to takie, gdy klient poleca nas innym, bo jest zadowolony zarówno z prac montażowych jak i późniejszego kontaktu z nami, w tym serwisu.
Barbara Borkowska
Właścicielka V-Energy

Zapraszamy do sporej dawki informacji, kilkanaście pytań, które zadaliśmy, wyszły z inicjatywy naszej redakcji. W zasadzie to pytania ludzi, którzy korzystają ze starego systemu ogrzewania i chcieliby to zmienić. Przedtem warto poznać odpowiedzi na wszystkie pytania.

W celu ułatwienia analizy skupiliśmy się na domu o metrażu około 140 metrów kwadratowych, który wyposażony jest w system ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Jest to budynek zaizolowany styropianem białym 12cm, z kilkunastoletnim stażem użytkowania.

1. Posiadam aktualnie kocioł tzw. "śmieciucha" który muszę wymienić do 1 września 2024. Palę drewnem oraz węglem. Dlaczego miałbym wybrać pompę ciepła jako źródło ogrzewania?

Pompa ciepła powietrze-woda to ekologiczne źródło ciepła. Jest to urządzenie, które poprzez procesy fizyczne przetwarza energię z powietrza zewnętrznego i oddaje w postaci podgrzania wody w instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej w skali średniorocznie 1:3-4 czyli zużywa 1kW energii elektrycznej z sieci a oddaje 3-4kW w postaci ogrzewania CO i CWU (w zależności jak ciepły jest dom). Zatem jest to średnio trzy - czterokrotnie bardziej ekonomiczne niż zwykły piec elektryczny. Poza tym jest to urządzenie bezobsługowe, z możliwością ustawienia parametrów z poziomu smartfona. Jednym słowem jest to sprawdzony system, który po prostu działa. Jesteśmy o tym przekonani, zamontowaliśmy wiele urządzeń, prowadzimy ich serwis, monitorujemy i analizujemy zużycie energii po zainstalowaniu urządzenia.

2. Obecnie w skali roku spalam ok. 4 tony węgla, głównie w sezonie grzewczym (październik-kwiecień) oraz 2m/3 drewno do grzania wody poza sezonem grzewczym (maj-wrzesień). Gdybym dziś (20 sierpnia) chciał zakupić opał zapłacę 4400zł za węgiel oraz 600zł za drzewo, łącznie 5000zł, jak to wygląda w przypadku korzystania z Pompy Ciepła?

W dużym uproszczeniu taki dom przy zastosowaniu pompy ciepła średniorocznie zużyje około 4500kW energii na CO i CWU. Czyli przy za założeniu że 1kW kosztuje 1,2zł (z wszystkimi opłatami) to ogrzanie wody do mycia oraz ogrzanie domu przez cały rok kosztowałoby 5400zł. Zatem jest to koszt zbliżony do ogrzewania węglem.

3.Kupuję opał zawsze w okresie letnim, wtedy jest taniej. Zamawiam węgiel luzem oraz pocięte drzewo. Potem trzeba te 4 tony wrzucić do kotłowni, drewno ułożyć na dworze, żeby przeschnęło, później powozić do domu. Co trzeba przygotować kiedy używam pompy ciepła jako źródło ocieplenia domu?

Właśnie tu jest zdecydowana przewaga pompy ciepła nad piecem węglowym. Pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe, nie musisz nic przygotowywać, o niczym myśleć, po prostu korzystasz. Jedyne co czasami musisz zrobić to kliknąć jeden przycisk, by np. zwiększyć lub obniżyć temperaturę. Choć tu gdy pompa ciepła jest już ustawiona do twoich potrzeb, to nawet nie trzeba tego robić, bo ona czyta temperaturę zewnętrzną i wie kiedy grzać mocniej, a kiedy słabiej. Wielu klientów właśnie tę wygodę ceni najbardziej. Miło słyszeć, jak klient podczas przeglądu mówi: "Czemu tak późno się zdecydowałem na pompę ciepła? Jak to miło, że nie muszę organizować opału, składować, nie muszę rozpalać, dorzucać, czy wyrzucać popiołu. Nic mnie nie interesuje. Mogę sobie spokojnie wyjechać na zimowe wakacje i wiem, że wrócę do ciepłego domu. Tego komfortu mi żadne pieniądze nie wynagrodzą".

4. Pompa ciepła, to jednak urządzenie na prąd, który nie jest tani w dzisiejszych czasach. Dlaczego więc mówi się, że pompa ciepła to stosunkowo tanie ogrzewanie? Jak pompa ciepła wytwarza ciepło, które ogrzewa mój dom?

Jak już wspominaliśmy pompa ciepła na skutek różnych procesów fizycznych i dzięki swojej budowie, gdzie sercem jest sprężarka, mimo że jest urządzeniem elektrycznym, zużywa średnio czterokrotnie mniej prądu niż zwykły piec elektryczny ze zwykłą grzałką. Jej współczynnik wydajności COP wynosi średniorocznie 3,0-4,0 czyli pobiera 1kW prądu z sieci a oddaje do domu 3-4kW w postaci ogrzewania.

5. Czy aktualnie są jakieś możliwości pozyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła?

Dla istniejących domów, gdzie będzie demontowany (złomowany) piec poniżej 5 klasy jest dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze". Ze szczegółami można się zapoznać na oficjalnej stronie czystepowietrze.gov.pl ,bądź zadzwonić do naszej firmy. Są trzy poziomy dofianasowania - podstawowy, podwyższony, najwyższy - który to zależy od poziomu zarobków na członka gospodarstwa domowego. Minimalne dofinansowanie na pompę ciepła czyli w podstawowej wersji to 55% kwoty netto nie więcej niż 19.400zł. Zaś przy najwyższym dofinansowaniu można uzyskać 100% kwoty netto nie więcej niż 35.200zł. Dodatkowo dochodzi dotacja na modernizację instalacji CO czy na inne prace termomodernizacyjne jeżeli właściciel budynku chciałby skorzystać jednocześnie (docieplenie, wymiana okien, drzwi, bram). Są też opcje prefinansowania tzn. że klient nie musi wykładać swoich pieniędzy.

6. Czy firma V-Energy z Bojana w gminie Szemud pomaga w złożeniu wniosku o dofinansowanie?

W każdym przypadku, jeżeli klient zdecyduje się na skorzystanie z naszych usług montażu pompy ciepła, pomagamy w całym procesie dotacyjnym. Jeżeli możemy, to występujemy jako pełnomocnik, a gdzie nie możemy (np. prefinansowanie), to prowadzimy klienta krok po kroku. Zawsze klient otrzymuje zwrot na swoje konto bankowe (oprócz prefinansowania), my jedynie pomagamy mu w całej procedurze. Każda z dotacji o które ubiegaliśmy się w imieniu klientów, zakończyła się sukcesem, nigdy nie dostaliśmy odmowy. Jesteśmy na bieżąco ze zmianami tegoż programu. Ostatnie miały miejsce 14 czerwca. Teraz bardzo ważne jest by montowane urządzenie było na liście ZUM, czyli posiadały odpowiednie certyfikaty i zatwierdzone parametry. Urządzenia, które my montujemy czyli głównie pompy ciepła Panasonic, jako jedne z pierwszych trafiły na listę ZUM, więc ich montaż uprawnia do otrzymania dotacji.

7. Ile kosztuje pompa ciepła w firmie V-Energy z Bojana dla domu 140m2 gdzie jest ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki?

Ciężko tak zero jedynkowo podać cenę. Każdy dom jest inny i wymaga innej mocy urządzenia. Każda dotychczasowa instalacja jest inna, czasami jest konieczność wielu przeróbek, montażu dodatkowych pompek, zaworów, czujników. Dodatkowo dochodzą takie kwestie jak bufor (różna wielkość, stalowy/nierdzewny) czy zbiornik CWU (różna wielkość, emaliowany z anodą/nierdzewny). Cenę podajemy zawsze po obejrzeniu kotłowni, ustaleniach z klientem i po weryfikacji jakiej mocy miałaby być to pompa. Ale żeby był ogólny pogląd, jakiego rzędu są to koszty, to patrząc na twój dom 140m2, dotychczasowe zużycie 4 ton węgla, 2m3 drzewa, 4-osobowa rodzina (czyli zbiornik CWU 200L), podłogówka+grzejniki, to koszt kompletnej instalacji (pompa ciepła zwykły split 9kW, bufor, zbiornik CWU i wszelkie inne materiały a jest ich naprawdę dużo) zamknąłby się maksymalnie w 40.000zł. Chcę podkreślić że montujemy wyłącznie markowe pompy ciepła, głównie firmy Panasonic. Jest to producent z którym współpracujemy od lat, posiadamy jego akredytację. Jego urządzenia mamy sprawdzone i mamy do nich pełne zaufanie. Poza tym mamy możliwość jako instalator wglądu zdalnie do każdego urządzenia, obserwacji parametrów, reagowania, czy nawet zdalnej zmiany parametrów, gdy klient na początku nie wie jak. Jest to bardzo fajne rozwiązanie dla obydwu stron.

8. Czyli po zakupie pompy ciepła za 40.000zł i skorzystaniu z podstawowego dofinansowania, to będzie mnie średnio kosztować 20.600. A za ogrzewanie domu korzystając z tego urządzenia zapłacę 5.400 w skali roku. Mam racje? Czy są jakieś dodatkowe koszta, które trzeba ponieść podczas eksploatacji? 

Dokładnie tak jak mówisz, w finale po uzyskaniu dotacji pompa ciepła z całym oprzyrządowaniem będzie ciebie kosztować 20.600zł, a za ogrzewanie domu zapłacisz 5.400zł rocznie (przy założeniu cen 1,2zł za 1kW). Aby utrzymać gwarancję wymagany jest jeden odpłatny serwis rocznie. Podczas serwisu sprawdzamy szczelność instalacji, czyścimy jednostkę zewnętrzną i dokonujemy szereg zabiegów, by klient czuł się bezpiecznie, a urządzenie działało jak najdłużej bezawaryjnie. Po okresie gwarancji też zalecamy dokonywać serwisów, bo jak wiadomo zadbane urządzenie działa dłużej i sprawniej. A uwierz mi, że jak czasami trafi się do urządzeń, które nie były długo czyszczone, to często parownik (w agregacie zewnętrznym) jest bardzo mocno brudny, czy zarośnięty mchem. Klient nawet nie zdaje sobie sprawy, że to może wpłynąć na sprawność urządzenia i że przez brud może zużywać znacznie więcej prądu.

9.Ile lat gwarancji jest na pompę ciepła?

Na pompy ciepła Panasonic producent daje gwarancję 5lat przy zachowaniu 1 przeglądu/serwisu rocznie. Po okresie gwarancji oczywiście zachęcamy do kontynuacji serwisów, by urządzenie jak najdłużej było w dobrej kondycji.

10.Czy firma V-Energy oprócz sprzedaży pomp ciepła prowadzi również serwis? I czy jest jakaś obsługa urządzenia już po instalacji w moim domu?

Tak jak najbardziej jesteśmy akredytowanym instalatorem i serwisantem pomp ciepła Panasonic. Dzięki możliwości zdalnego podglądu działania każdej pompy klienta, dokonujemy wewnętrznych obserwacji i analiz. Dzięki temu jesteśmy w stanie doradzić kolejnym klientom odpowiednie urządzenie, które realnie działa możliwie najlepiej w konkretnym budynku. Poza tym działamy wyłącznie lokalnie w promieniu 60km, a to dlatego, że nie wyobrażamy sobie, że w zimę jak coś dzieje się u klienta, nie możemy się stawić u niego natychmiastowo, bo jest daleko. Uważamy że to jest nasz atut, że klient nie czeka nie wiadomo ile na serwisanta w sytuacji awaryjnej. I takiej strategii będziemy się trzymać stale, bo lepiej jest mieć mniej ale w pełni zadowolonych klientów, niż ogrom klientów, do których potem nie dojeżdża się, czy nie odbiera od nich telefonów. Jak prowadzić biznes to z pełną odpowiedzialnością i rzetelnym podejściem, a nie na zasadzie zamontować, a potem niech klient sam się martwi.

11.Słyszałem, że to urządzenie jest głośne, czy to prawda?

Część instalacji wewnątrz domu nie generuje hałasu. Jedynie agregat na zewnątrz, wentylator wiąże się z hałasem. Każda pompa ciepła ma swoją etykietę energetyczną, na której jest określona głośność w decybelach. Dotychczas żaden klient nie skarżył się na głośność urządzeń. Ważne jest prawidłowe posadowienie agregatu, w odpowiednim miejscu. Jeżeli ktoś ma bardzo blisko sąsiadów i istnieje potencjalne ryzyko, że pompa ciepła byłaby dla nich zbyt głośna, bądź sam jest bardzo czuły i wszystko go drażni, to producent Panasonic, ma swojej ofercie urządzenia super ciche. Są one nieco droższe i większe niż standardowe ze względu na dodatkowe wygłuszenia, ale są znacznie cichsze. Także możliwości wyboru są.

12. Poczuje się komfortowo, jeżeli mogłabym/mógłbym sprawdzać, jakie jest zużycie prądu np z miesiąca na miesiąc, czy jest taka możliwość?

Tak sama pompa ciepła daje możliwość podejrzenia zużycia prądu, sprawności, zarówno na sterowniku jak i w aplikacji na smartfonie. A jeżeli klient chciałby taki bardzo dokładny pomiar, nie tylko pompy ciepła ale również wszystkich pompek obiegowych, całej instalacji, to można zamontować dodatkowy licznik typu suppla i również widzieć zużycie w smartfonie.

Jakie jest zużycie prądu w skali całego roku, kiedy używamy pompy ciepła? Poniżej konkretny wykres zużycia prądu dla domu 140m2 z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym w 2022r i 2024r.

13. Jak to wygląda, kiedy coś przestanie działać? Muszę zadzwonić na infolinię? Jaki jest czas oczekiwania na reakcję?

Pierwszą formą kontaktu jesteśmy my jako firma instalacyjna i serwisowa. Na urządzeniach przyklejamy naklejki z naszym numerem telefonu, na wypadek gdyby się zapodział. W zależności od problemu, albo przyjeżdżamy natychmiast (dlatego działamy wyłącznie lokalnie), albo wchodzimy w pompę zdalnie i jeżeli jest możliwość to dokonujemy odpowiednich zmian zdalnie. Kroki podejmujemy po rozmowie z klientem i wstępnym ustaleniu problemu. Ponadto firma Panasonic udostępnia też swoją infolinię, ale szczerze nasi klienci jeszcze z niej nie korzystali, gdyż nie mieli takiej konieczności, zawsze służymy pomocą.

15.Jeżeli chciałbym/chciałabym zamówić pompę ciepła, skąd mam wiedzieć, którą wybrać?

Klient który chce zamówić pompę ciepła zgłasza się do nas, to my przeprowadzamy wywiad i ustalamy jakie urządzenie byłoby odpowiednie. Na dobór ma wpływ wiele czynników, a głównie jak energochłonny jest budynek. Ważny jest właściwy dobór urządzeń, żeby nie były o wiele za duże/mocne, gdyż to źle wpływa na jego pracę, następuje tzw taktowanie i sprzęt może się szybciej zużyć poprzez częste załączenia sprężarki. Ponadto jeżeli budynek jest bardzo energochłonny, nie ocieplony, to nie montujemy klientowi ogromnego urządzenia, które będzie zużywać mnóstwo energii, a zalecamy dokonanie najpierw termomodernizacji, a wówczas dopiero dobieramy odpowiednio mniejsze i bardziej ekonomiczne urządzenie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dokonujemy obserwacji i analizy naszych instalacji i dlatego warto nam zaufać.

Wymiana pieca to ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska, wymuszający modernizację systemów ogrzewania  poprzez eliminację najbardziej szkodliwych źródeł emisji i promujący wykorzystanie bardziej ekologicznych źródeł energii.

Pełna oferta firmy V-Energy dostępna na stronie internetowej pod tym linkiem lub pod numerem telefonu: 883-630-700.

Nie zwlekaj, zdecyduj się na zmianę pieca już teraz i ciesz się nowoczesnym i efektywnym ogrzewaniem!

Zobacz także Punkt informacyjny "Czyste Powietrze" w Centrum Samorządowym. Czytaj więcej Czytaj więcej

Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?

Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kontakt SZEMUD24.PL - Masz ciekawą historię do opowiedzenia?

Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres [email protected] zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor