Od stycznia 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wszedł w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie należy do gmin, i ma być realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie.
To istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, ponieważ przemysł tekstylny generuje znaczące ilości odpadów, które często kończą swoje życie na wysypiskach, przyczyniając się do zanieczyszczenia i degradacji ekosystemów.
Kluczowe zmiany to:
Nieprzestrzeganie tych zasad, może skutkować karami finansowymi dla gmin i mieszkańców.
Wszystkie rzeczy takie jak: używana i uszkodzona odzież, ręczniki, obrusy, zasłony, firanki, pościele, koce, narzuty, kuchenne ścierki, obuwie i galanterie, np. torebek, plecaków, pasków, rękawiczek itp. mieszkańcy gminy Szemud zobowiązani są przekazywać w ramach opłat za odpady komunalne do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w:
Ubrania możemy również oddać do specjalnych kontenerów należących do: fundacji PCK, Caritas, czy firmy takich jak Wtórpol, Tesso czy Ubrania Do Oddania.
Lokalizację kontenerów oraz punktów zbiórki odzieży i tekstyliów można znaleźć pod adresami:
Zmiany w gospodarce odpadami tekstylnymi wynikają z rosnących ilości odpadów w tej kategorii oraz ogromnych kosztów środowiskowych związanych z ich produkcją. Statystyki Parlamentu Europejskiego ujawniają, że średnio każdy mieszkaniec Europy nabywa rocznie 26 kilogramów odzieży, a 11 kilogramów na osobę trafia do śmieci.
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.
Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres [email protected] zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!