3 czerwca 2024 roku Szkole Podstawowej w Częstkowie zostanie nadane imię Róży Zamoyskiej. Przed tym wyjątkowo ważnym dniem dla całej społeczności szkolnej, jedna z nauczycielek Pani Mariola Cyganek udała się w podróż w miejsca, które związane są z Różą z Żółtowskich Zamoyską.
Pani Mariola podróż swoją zaczęła od spotkania z panem Marcinem Zamoyskim, synem Róży i Jana Zamoyskich. Rozmowa odbyła się na rynku w Zamościu, a późniejsze spotkanie w Klemensowie w Zespole Pałacowo-Parkowym. Pani Mariola wspomina to miejsce jako pełne konotacji historycznych.
Odwiedziny Zamościa były również okazją do zaproszenia wyjątkowych gości na na uroczystość nadania imienia szkole: p. Krzysztofa Bieleckiego – właściciela księgarni Trio z Roztocza, p. Leszka Wójtowicza - dziennikarza „Kroniki Tygodnia”, p. Adama Gąsianowskiego, który prowadzi Muzeum Fotografii w Zamościu i jest współautorem książki "Czar starej fotografii z albumów Róży i Jana Zamoyskich", zawierającej kolekcję unikatowych rodzinnych zdjęć oraz pani prezes Koła Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu im. Róży i Jana Zamoyskich - Mari Rzeźniak.
Kolejnym punktem podróży był Zwierzyniec i Książnica Zamojska, gdzie nauczycielka SP w Częstkowie spotkała się z władzami samorządowymi Gminy Zwierzyniec - p. Urszulą Kolman i p. Edytą Wolanin oraz panią dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu - Grażyną Kawką,
Ostatnią odwiedzoną miejscowością był Szczebrzeszyn, gdzie po Szkole Podstawowej im. Róży Zamoyskiej oprowadziła panią Mariolę sama pani dyrektor Jolanta Szpunar, która jest jednym z gości zaproszonych na uroczystość nadania imienia.
Ta wyjątkowa wyprawa do Zamościa, Zwierzyńca i Szczebrzeszyna, przybliża szkołę, uczniów oraz nauczycieli do ich przyszłej patronki Róży Zamoyskiej. Po przebyciu podróży sama jej bohaterka jest przekonana że Gmina Szemud i Gmina Zwierzyniec nawiążą współpracę, która połączy Kaszuby z Roztoczem.