Wybory (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Piątek, 19 kwietnia 2024, 19:00

Lista pytań mieszkańców z debaty wyborczej, które nie zostały wylosowane.

Dnia 16 kwietnia w Centrum Samorządowym w Szemudzie, ponad 240 osób przybyło  na debatę wyborczą. Spora frekwencja przyczyniła się do dużej ilości pytań, które mogły być skierowane do kandydatów. Przypomnijmy: trzeci moduł debaty dopuszczał losowanie po jednym z pytań dla każdego z kandydatów. Taki zapis został zawarty w regulaminie, który wcześniej podpisały obydwa komitety. Pytań jednak było znacznie więcej, łącznie aż 147. Część pytań powtarzała się.

Poprosiliśmy komitety wyborcze obu kandydatów na odpowiedzi na wybrane pytania. Poniżej pytania do obu kandydatów wraz z ich odpowiedziami.

Kilka z pytań skierowanych do Pawła Dołkowskiego:

Jak zamierza Pan wspierać kluby sportowe?

"Bardzo zależy mi na rozwoju młodzieży w naszej gminie. Jednym z postulatów była szerokorozumiana aktywizacja sportowa młodych. Jako wójt zamierzam włączyć się do promocji sportu amatorskiego dzieci i młodzieży, ale również dotować kluby, szkółki i inne sportowe inicjatywy w naszej gminie. Już prowadzę rozmowy na temat promocji sportu przez LZS – Ludowe
Zespoły Sportowe. Z ich pomocą można aplikować po granty. Bez względu na to czy będzie to popularny sport jak piłka nożna, czy mniej uczęszczana przez dzieci i młodzież dyscyplina. Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dla młodzieży na wagę złota a każda złotówka zainwestowana w młodych to krok ku lepszej przyszłości."

Czy jeżeli Pan wygra zamierza Pan wymienić pracowników urzędu?

"Z tymi fakeami i groźbami pod adresem pracowników walczymy przez całą kampanię. Jeszcze raz powtarzam: Po wygranych wyborach nie będziemy zwalniać. Urzędnicy są niezbędni do dobrego funkcjonowania administracji a ja doceniam ich pracę i zaangażowanie w sprawy naszej gminy. Uważam, że straszenie zwolnieniami to próba obrzydzenia pozytywnej zmiany jaką próbujemy zrealizować."


Co kandydat na wójta ma zamiar zrobić aby zachować jak najwięcej terenów zielonych?

"W tych sprawach najważniejsze jest proekologiczne nastawienie i taki swojego rodzaju dogmat, że bez względu na planowane inwestycje, zieleni nie powinno w naszej gminie ubywać. Nie mówię, że tereny zielone będą w mojej polityce najważniejsze, bo to miejsce zawsze zajmują Mieszkańcy, ale zieleń jest istotna i przy podejmowaniu decyzji będę się kierował tym, żeby w gminie Szemud było jej jak najwięcej."


MEVO I ścieżki rowerowe. Czy będą i z jakich źródeł będą finansowane? Czy będzie to wymagało wywłaszczeń gruntów?

"Temat wywłaszczeń traktujemy bardzo poważnie. Mieszkańcy każdego dnia kampanii wyborczej skarżyli się jak skandalicznie byli traktowani w tej sprawie przez Ryszarda Kalkowskiego. To są prawdziwe ludzkie dramaty. Oczywiście, że zależy mi na budowie chodników i ścieżek rowerowych, ale jeśli będą do tego potrzebne wywłaszczenia zrobimy to w porozumieniu z
Mieszkańcami gminy, z szacunkiem do właścicieli gruntów i na rynkowych zasadach. Chciałbym, żeby czytelnicy potraktowali te słowa jako bardzo poważne zobowiązanie. Szacunek i partnerskie traktowanie – to jest zmiana do której chcemy Mieszkańców przekonać."


Jakby miał Pan magiczną różdżkę to co by Pan zrobił?

"Wbrew pozorom to bardzo trudne pytanie, ale gdybym miał jedno tylko życzenie – byłaby to zdecydowanie kanalizacja w każdym domu. Zdaję sobie sprawę, że to jeden z najtrudniejszych do zrealizowania postulatów, z drugiej strony tu nie chodzi jedynie o infrastrukturę. Kanalizacja to jakość życia, norma, która dla wielu Mieszkańców naszej gminy jest nieosiągalnym marzeniem. Niestety Mieszkańcy gminy Szemud nie mają magicznej różdżki, ale mogą wybrać na wójta, człowieka, który bardzo poważnie traktuje ich potrzeby. Kanalizacja jest na samym szczycie priorytetów, którymi zajmę się w czasie swojej kadencji."

Pytania skierowane do Ryszarda Kalkowskiego:

Jaki ma Pan plan na wspieranie przedsiębiorców?

"Utworzyliśmy Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości w ramach, którego prowadzimy szereg działań mających na celu wsparcie przedsiębiorczości na terenie naszej Gminy. W ramach tego Centrum prowadzimy takie działania jak:

  • konsultacje z doradcą podatkowym w ramach podpisanego porozumienia z Krajową Izbą Doradców Podatkowych
  • konsultacje z Agencją Rozwoju Pomorza
  • konsultacje z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną
  • konsultacje z Powiatowym Urzędem Pracy w Wejherowie
  • konsultacje z Agencją Rozwoju Przemysłu

Ponadto organizujemy spotkania dla Przedsiębiorców, a także nagradzamy najaktywniejsze firmy Diamentami Przedsiębiorczości, które są wręczane podczas corocznej Gali Przedsiębiorczości i Aktywności. We współpracy z przedsiębiorcami również realizujemy różne wydarzenia. Prezentujemy też na profilu społecznościowym Gminy Szemud w ramach akcji „Przedsiębiorco daj się poznać” firmy, które działają na terenie naszej Gminy. Stosujemy przyjazną politykę fiskalną dla przedsiębiorców w zakresie podatków lokalnych poprzez utrzymywanie stawek na poziomie niższym niż wynikające ze stawek określonych przez Ministra Finansów. W gminie obowiązuje również zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres 2 lat nowych obiektów zajętych pod prowadzenie działalności albo dotychczasowych obiektów, które po raz pierwszy zajmowane są na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Chcę razem z moim zespołem te wszystkie działania kontynuować i w dalszym ciągu wspierać w ten sposób przedsiębiorców i integrować środowisko samych przedsiębiorców jak i przedsiębiorców z lokalna społecznością."


MEVO i ścieżki rowerowe – np. Bojano – Chwaszczyno. Dlaczego nie ma?

"System roweru metropolitalnego MEVO realizowany jest przede wszystkim w gminach miejskich i jak wiadomo nie do końca do tej pory się sprawdził. W najbliższym latach planujemy budowę ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy i wtedy przystępować do tego programów."


Proszę o rozwinięcie tematu przedsiębiorstwa energetycznego, którego utworzenie znajduje się w Pana programie wyborczym. Jakie będą jego główne założenia oraz jak skorzystają mieszkańcy?

"Chcemy być pilotażową gminą w bardzo ważnym projekcie, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. Mówimy szeroko o klastrach energetycznych. To przede wszystkim stworzenie u nas konsorcjum energetycznego. Chodzi o utworzenie spółki energetycznej, do której mają zostać włączeni mieszkańcy i przedsiębiorstwa, będące prosumentami, w celu efektywnego wykorzystania produkowanej energii w ciągu całej doby. Korzyści to stabilna cena energii elektrycznej i brak kosztów
przesyłowych na rachunku."

Czy będą pozyskiwane środki z KPO na rozbudowę kanalizacji w Koleczkowie?

"Na chwilę obecną nie ma aktualnych ani też planowanych naborów na ten zakres w ramach KPO. Jednak będziemy rozbudowywać kanalizację m.in. w Koleczkowie w ramach innych programów. Obecnie otrzymaliśmy już dofinansowanie ze środków UE w ramach działania FENX 01.03. Ponadto cały czas monitorujemy wszystkie programy z których można pozyskać środki zewnętrzne na realizację inwestycji w tym m.in. rozbudowę sieci kanalizacyjnej."


Dlaczego Wójt wydaje pozytywną decyzje środowiskową dla realizacji zakładów chemicznych w Kielnie ul. Filtrowa. Jaki wiele argumentów, które wskazują przeciwwskazania do jej wydania?

"Na wstępie chciałbym zaznaczyć, tak jak już zresztą niejednokrotnie informowaliśmy, że nie wydałem, żadnej pozytywnej decyzji środowiskowej pozwalającej na realizację jakichkolwiek zakładów chemicznych w Kielnie. Rolą Wójta jako właściwego organu wydającego decyzje było jedynie zgodnie z obowiązującymi przepisami przeprowadzenie postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tejże inwestycji. Warto też w tym miejscu przypomnieć, że organ wydający tego typu decyzje nie może odmówić wydania takiej decyzji ponieważ jest zobligowany przepisami prawa do jej wydania. Wspomnę też w tym miejscu, że niejednokrotnie byłem atakowany i pomawiany o to, że sam walczyłem żeby taka inwestycja powstała w tym miejscu itd., jednak okazało się, ze są to nieprawdziwe informację co potwierdził sąd i za co m.in. niektóre osoby musiały publikować przeprosiny. Jednocześnie chciałbym uspokoić wszystkich mieszkańców, że inwestycja ta nie powstanie w tym miejscu z uwagi na to, że jako Wójt odmówiłem wydania warunków zabudowy na część działki, na której ta inwestycja miała powstać."

Zachęcamy do zapoznania się z całym przebiegiem debaty.

Zobacz także Ponad 4900 wyświetleń debaty. Zobacz jak przebiegała. Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor