Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Wtorek, 2 lipca 2024, 17:00

Ile zapłacimy za prąd i gaz od lipca? Od 1 sierpnia bon energetyczny.

Przyjęte przepisy w ostatnim kwartale 2023 roku wprowadziły przedłużenie stałych cen za energię elektryczną i gaz aż do zakończenia czerwca 2024. Dzięki tym regulacjom konsumenci mogli korzystać z niezmienionych stawek, co zapewniało większą stabilność finansową w obliczu zmieniających się warunków rynkowych. Ustawa o bonie energetycznym ma na celu zrekompensowanie podwyżek cen energii, od 1 lipca 2024 roku ceny energii elektrycznej pozostają zamrożone, jednak na innych niż dotąd zasadach. 

Od 1 lipca 2024 roku, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną ustabilizowane na poziomie 500 zł za MWh, niezależnie od poziomu zużycia. Wcześniej obowiązująca stawka wynosiła 412 zł za MWh. Według prognoz Urzędu Regulacji Energetyki, ta zmiana w cenach energii może skutkować wzrostem miesięcznych rachunków dla przeciętnego gospodarstwa domowego o około 14,5 zł.  Dodatkowo zostanie zniesione zamrożenie opłat za dystrybucję prądu, które wzrosną z 289 zł do 430 zł za MWh co oznacza to dodatkowe zwiększenie miesięcznych kosztów o około 23,5 zł.

Ustawa przewiduje również zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, która wynosiła od 2,66 do 14,90 zł miesięcznie, zależnie od zużycia energii.

W okresie od 1 sierpnia do 30 września otwarty będzie nabór wniosków o przyznanie bonu energetycznego. Jest to jednorazowa pomoc finansowa przeznaczona dla gospodarstw domowych z niższymi dochodami. Kwota wsparcia uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym.
Dla osób samotnie gospodarujących przewidziano 300 zł, dla dwu- i trzyosobowych rodzin - 400 zł, natomiast rodziny cztero- i pięcioosobowe mogą liczyć na 500 zł. Sześcioosobowe lub liczniejsze gospodarstwa, otrzymają 600 zł. W przypadku domów wykorzystujących źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, bon energetyczny podlega podwojeniu, co oznacza, że jego wartość może wynieść od 600 do 1200 zł, w zależności od liczby mieszkańców.

W procesie wypłaty bonu energetycznego będą stosowane dwa progi dochodowe: maksymalnie 2500 zł dla osób samotnie gospodarujących oraz 1700 zł na członka rodziny w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Dodatkowo wprowadzona zostanie reguła "złotówka za złotówkę", co oznacza, że wartość bonu będzie redukowana o każdą złotówkę przekraczającą ustalone kryterium dochodowe.

Aby ubiegać się o bon energetyczny, należy złożyć wniosek u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zgodnie z miejscem zamieszkania. Ministerstwo Klimatu zapowiedziało, że realizacja wypłat z tego tytułu ma rozpocząć się w końcówce roku 2024.

 

Wniosek można pobrać po tym linkiem.

Zobacz także Słuchacze UTW w Szemudzie zakończyli rok Akademicki Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor