Źródło: KPP Wejherowo
Grzybobranie jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, ale pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. W lasach nie brakuje amatorów takiej aktywności, a dla policjantów to szczególny okres, bo wraz z wysypem grzybów znacznie wzrasta ryzyko zaginięć.
Wejherowscy policjanci apelują.
Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku, a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy idziemy wzdłuż tej linii, natrafimy na słupek oddziałowy (kamienny, betonowy) z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Wtedy podczas wzywania pomocy przez telefon, możemy podać ten numer, który znajduje się na słupku. Po wezwaniu pomocy poczekajmy na miejscu.
Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką, które nie są samodzielne, chore, wymagające pomocy medycznej. W przypadkach takich zaginięć dobrze jest, jak osoba jest wyposażona w telefon komórkowy z GPS (naładowany) albo inne urządzenie z nadajnikiem GPS.
Aby uniknąć takich sytuacji, apelujemy o zachowanie ostrożności i przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie wyprawy do lasu:
Apelujemy o rozwagę podczas wypraw do lasu. Nie przeceniajmy swojego zmysłu orientacji w terenie i zadbajmy o własne bezpieczeństwo.
Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres [email protected] zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.