Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Dzisiaj, 21 kwietnia 2025, 06:00

"Dëgùsë" i "zielony dyngus": Jak Kaszuby świętują Poniedziałek Wielkanocny?

Poniedziałek Wielkanocny, nazywany również Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem-Dyngusem, to drugi dzień Świąt Wielkanocnych, przypadający bezpośrednio po Niedzieli Zmartwychwstania. W Kościele katolickim nie ma on specjalnego charakteru liturgicznego, jednak w polskiej tradycji ludowej jest dniem pełnym radosnych i unikalnych zwyczajów. Na Kaszubach Poniedziałek Wielkanocny znany jest jako "dëgùsë" lub "jastrowi pòniédzôłk".

Zwyczaje Poniedziałku Wielkanocnego na Kaszubach:

  • Zielony Dyngus: Chłopcy i młodzi mężczyźni symbolicznie uderzają (smagają) młode dziewczęta i młode mężatki po nogach gałązkami, najczęściej z brzozy lub jałowca. Wierzono, że dziewczęta wysmagane w ten dzień szybciej znajdą męża.
  • Odwiedziny "dyngowników":  Młodzi mężczyźni składali życzenia i za wysmaganie otrzymywali kraszone jajka (pisanki), ciasto, kawałki wędlin lub drobne pieniądze.
  • Wierszyki dyngusowe: Podczas obchodów recytowano specjalne wierszyki, prosząc o datki, np.:
    • "Dingus, dingus – po dingusie, Leżi placek na obrusie. Matka kraje, ojciec daje – Proszę o malowane jaje."
    • "Dyngus, dyngus – po dwa jaja, Nie chcę chleba, leno jaja."
  • Oblewanie wodą jest nowszym zwyczajem, tradycyjnie dominowało smaganie gałązkami.
  • Przebrania: Podobnie jak w innych regionach, na Kaszubach znane były przebieranki, np. parobków przebranych za Cyganów z niedźwiedziem.

Najbardziej znanym zwyczajem jest Śmigus-Dyngus, polegający na oblewaniu się wodą. Ten zwyczaj wyewoluował z dawnych, oddzielnych praktyk: śmigusa, czyli symbolicznego smagania gałązkami dla zdrowia i pomyślności, oraz dyngusa, czyli chodzenia po domach z życzeniami i prośbą o datki. Dziś dominuje radosne polewanie wodą, popularne zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, symbolizujące oczyszczenie i budzenie się natury.

Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?

Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kontakt SZEMUD24.PL - Masz ciekawą historię do opowiedzenia?

Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres [email protected] zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!

Zobacz także Basen solankowy w Szemudzie. Nowy wymiar rehabilitacji w Szemudzie Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor