Aktualność
Piątek, 15 grudnia 2023, 08:59

Ćwiczenia na lodzie jednostek OSP i Ratownictwa Wodnego

  • Strażacy i ratownicy doskonalili swoje umiejętności na lodzie

  • Udział w manewrach wzięli ochotnicy OSP oraz ratownicy wodni

  • Wchodzenie na zamarźnięte akweny to ogromne zagrożenie

Fot. Służby ratunkowe podczas ćwiczeń na lodzie w Kamieniu gmina Szemud

Doskonalili swoje umiejętności na zamarzniętej tafli jeziora Wysoka w Kamieniu. Mowa o Strażakach z OSP oraz Ratownikach Wodnych, którzy zorganizowali manewry, które miały na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny.

 

Zobacz relację filmową

 

[YT]https://youtu.be/MK6mGAHUQDM[/YT]

Udział w ćwiczeniach wzięli Ratownicy Wodni z Szemuda, WOPR Wejherowo, oraz Strażacy z OSP Bojano, Kielno i Szemud. Na zamarzniętej tafli jeziora ćwiczyli i doskonalili swoje umiejętności przy użyciu profesjonalnego sprzętu, a więc lin, sani lodowych i kajaków lodowych.

„Jesteśmy dzisiaj w Kamieniu, tu odbywają się ćwiczenia na lodzie i w wodzie, ćwiczymy przede wszystkim samoasekurację, współpracę między jednostkami, a także podejmowanie osób, które uległy wypadkowi przy zapadnięciu się lodu”- Mówi Szymon Laga, Prezes Stowarzyszenia Ratownictwa Wodnego Szemud.

Fot. Szymon Laga, Ryszard Kalkowski, Paweł Milewczyk

Strażacy i ratownicy ćwiczą, aby fachowo zadziałać w sytuacji, kiedy liczy się każda sekunda. Człowiek odpowiednio nieprzygotowany w razie załamania się lodu, jest w stanie utrzymać się maksymalnie przez 10 minut.

„Jeśli teren na którym dojdzie do wypadku, którego jesteśmy świadkiem jest zalesiony, sugeruję chwycenie gałęzi i próbę pomocy osoby poszkodowanej, nigdy jednak nie wchodzimy sami do wody. Jeśli my sami znajdziemy się w takiej sytuacji, pamiętajmy aby nie wykonywać gwałtownych ruchów, jeżeli wpadniemy staramy się ręce położyć na lód i spokojnie oddychać. Jeśli uda nam się wyciągnąć na taflę, nie stajemy ponownie na lód tylko próbujemy się przeturlać do brzegu” – instruuje Dawid Hommel z Grupy Ratownictwa Wodnego w Szemudzie.

Podczas wypadku, najlepiej oszczędzać siły, żeby organizm mógł jak najdłużej wytwarzać ciepło. Czasu niestety jest niewiele, dlatego tak bardzo liczy się sprawne i zgrane działanie strażaków czy ratowników, ważna jest też wiedza ludzi, dlatego takie szkolenia to oprócz doskonalenia umiejętności służb mundurowych, także lekcja dla mieszkańców.

Podczas ćwiczeń uczestnicy szkolenia używali specjalnego kombinezonu wypornościowego. To podstawowe wyposażenie wozu. Charakteryzują się tym, że dogrzewa osobę, która go na siebie zakłada. Tego typu inicjatywy nie tylko doszkalają, ale również zacieśniają współpracę między jednostkami.

Dobra współpraca, wzajemna znajomość sprzętu, dobre wyszkolenie to gwarancja udanej akcji ratowniczej – dodają organizatorzy szkolenia.

[FOTORELACJA]97[/FOTORELACJA]

Wchodzenie na lód to ogromne zagrożenie, dlatego najlepiej tego w ogóle nie robić. Jeśli chodzi o wędkarstwo lodowe, to tylko wtedy gdy jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani. Wędkarze powinni posiadać kolce oraz kamizelkę.

Szymon Laga, Prezes Stowarzyszenia Ratownictwa Wodnego Szemud zaprasza do zapisów na kurs Ratownika Wodnego:

"Nasze stowarzyszenie zaprasza młodzież która ukończy w 2024 18 r.ż. Oraz dorosłych na kurs Ratownika Wodnego który ruszy 18 stycznia. Działaj razem z Nami, szkol się i trenuj - bądź bezpieczny i zapewnij bezpieczeństwo bliskim." 

Szkolenie zakończyło się wspólnym ogniskiem i integracją jednostek ratowniczych.  

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!