Miniony weekend stał pod znakiem wielkiego święta kaszubskiej tradycji, rzemiosła i niezapomnianych smaków. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Szemud wyruszyły promować nasz region poza jego granicami. Wczoraj, 21 czerwca, zachwycały gości Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”, z kolei dzień wcześniej, w sobotę 20 czerwca, podbijały serca mieszkańców Trójmiasta podczas Oliwskiego Jarmarku Cysterskiego w Gdańsku.
Gmina Szemud słynie z niezwykle bogatej kultury i zaangażowanych mieszkańców, którzy potrafią zarazić pasją do Kaszub każdego, kogo spotkają na swojej drodze. Pokazały to ostatnie dwa dni, podczas których reprezentantki KGW stały się prawdziwymi ambasadorkami regionu.
Wczoraj, 21 czerwca, oczy miłośników przyrody i tradycji zwrócone były na Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”. To właśnie tam, we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk i Lasami Państwowymi, odbył się wyjątkowy Leśny Piknik połączony z obchodami Dnia Kaszubskiego.
Na odwiedzających czekało mnóstwo leśnych i edukacyjnych atrakcji. Gmina Szemud zaprezentowała tam to, co ma w sobie najcenniejsze. O podniebienia gości i kulinarne doznania zadbało Koło Gospodyń Wiejskich Leśno. Serwowane przez nie pyszne kaszubskie specjały znikały w mgnieniu oka. Z kolei o tradycyjną atmosferę, regionalnego ducha i potężną dawkę muzycznych emocji zadbał Kaszubski Zespół Regionalny „Koleczkowianie”.
Wielkie promowanie gminy rozpoczęło się jednak już w sobotę, 20 czerwca. Reprezentantki KGW Kaszubski Kamień udały się do Gdańska, by wziąć udział w Oliwskim Jarmarku Cysterskim. Gospodynie przygotowały dla odwiedzających stoisko pełne lokalnych przysmaków i unikalnego rękodzieła.
Mieszkańcy Gdańska oraz turyści chętnie odwiedzali namiot KGW Kaszubski Kamień, przyciągani zapachami tradycyjnych wyrobów. Gospodynie przygotowały dla nich:
Oprócz jedzenia, gospodynie zaprezentowały rękodzieło tworzone z pasją oraz zorganizowały otwarte warsztaty decoupage dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas w twórczy sposób.
Weekendowe wyjazdy KGW Leśno i Kaszubski Kamień oraz zespołu „Koleczkowianie” udowodniły, że tradycja w Gminie Szemud jest niezwykle żywa, a nasze gospodynie potrafią stworzyć najlepszą wizytówkę regionu. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i reprezentowanie gminy Szemud!
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.
Jeśli byliście świadkami interesującego zdarzenia lub macie temat, który chcielibyście, aby nasza redakcja poruszyła, zapraszamy do kontaktu! Napiszcie do nas na adres [email protected] zostawcie wiadomość na naszym Facebook`u lub zadzwońcie pod numer +48 789 788 183. Czekamy na Wasze wiadomości!