Aktualność (Szemud)
Wtorek, 28 maja 2024, 15:15

Światowy Dzień Schizofrenii

Światowy Dzień Schizofrenii, obchodzony corocznie 24 maja, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat schizofrenii, choroby przewlekłej i często stygmatyzującej. Tematy dotyczące tej choroby poruszano na konferencji dnia 27 maja w Centrum Samorządowym w Szemudzie z inicjatywy Starosty Powiatu Lęborskiego oraz Dyrektora Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku, a także Kierownika Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzącego działalność w obrębie powiatu lęborskiego oraz gmin: Linia, Szemud, Luzino, Łęczyce, Choczewo i Wejherowo (gmina wiejska i miejska) we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szemudzie.

Schizofrenia dotyka mniej więcej jedną na sto osób, można na nią zachorować w każdym wieku, a zazwyczaj pojawia się w młodości, choć nie jest to regułą. Na temat tej choroby krąży wiele mitów, np. że osoby ze schizofrenią są niebezpieczne i nieobliczalne, że z osobami ze schizofrenią nie da się porozumieć lub że leki na schizofrenię są nieskuteczne.  Aby zrozumieć chorobę i czego doświadczają osoby na nią chorujące, musimy dowiedzieć się jak ona przebiega, jakie ma objawy, a także jak przebiega leczenie. Pomoże to nam pozbyć
się lęku przed kontaktem z osobą chorą, w tym do obalenia mitów, a w szczególności może przyczynić się do wsparcia osoby chorej w leczeniu.

Na konferencję zaproszono przedstawicieli instytucji i organizacji prowadzących działalność na terenie gminy Szemud, w tym Wójta Gminy Szemud, radnych, sołtysów, pracowników GOPS, pracowników placówek oświatowych, a także członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

Podczas spotkania można było wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów z dziedziny psychiatrii i psychologii.
Dr n.med. Wojciech Łężak- specjalista psychiatra przedstawił wykład „Co każdy o schizofrenii wiedzieć powinien”. Oprócz wyjaśnienia medycznych aspektów choroby oraz rodzajów leczenia wskazał, że bardzo duże znaczenie w funkcjonowaniu osoby ze schizofrenią ma środowisko i rodzina, które potrafią być wspierające i zaangażowane w proces leczenia. Prof. dr hab. Mariola Bidzan- specjalista psychologii klinicznej w swoim wykładzie pt. „Odmienne widzenie świata- uwięzieni w lustrze schizofrenii” przedstawiła rodzaje schizofrenii oraz jakie mogą być czynniki zachorowań na tę chorobę. Opowiedziała też o licznych mitach dotyczących schizofrenii oraz o znanych osobach chorujących na schizofrenię, choćby Friedrich Nietzsche (1844-1900) oraz Georg Wilhelm Fridrich Hegel (1770-1831). Wykłady lek. Idalii Gradel- lekarza w trakcie specjalizacji psychiatrii oraz mgr Michała Grzenkowicza – psychologa klinicznego i psychoterapeuty Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku przedstawiały jak wygląda konkretna pomoc pacjentowi w chorobie psychicznej, w tym schizofrenii.

Jak poinformowała Pani Marta Frankowska – Dyrektor SPS ZOL w Lęborku oraz Pani Magdalena Olszewska - Szreder – lekarz specjalista psychiatra- Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku, pomoc pacjentom chorującym na schizofrenię oraz inne choroby psychicznie ulega zmianie z uwagi na przystąpienie do realizacji programu pilotażowego reformy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w oparciu o organizację Centrów Zdrowia Psychicznego. Reforma zakłada utworzenie sieci centrów zdrowia psychicznego, z których każde obejmie opieką wyznaczony terytorialnie obszar pojedynczych powiatów lub grup powiatów na terenie całego kraju. SPS ZOZ jest realizatorem świadczeń nie tylko dla pacjentów z powiatu lęborskiego, ale także części gmin powiatu wejherowskiego, co pozwoli na objęcie opieką ponad 156 tys. pełnoletnich mieszkańców tego regionu.
Dyrektor SPS ZOL w Lęborku p. Marta Frankowska informuje, że proponowany model zakłada możliwość skorzystania z pomocy bez kolejek, w każdym czasie, kontaktując się z Punktem Zgłoszeniowo - Koordynacyjnym w Wejherowie – Śmiechowo ul. Gdańska 51, pod nr tel. 733-456-332 lub 608-437-021.

Na zakończenie konferencji Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski podziękował organizatorom konferencji za podjęcie tematu zdrowia psychicznego, a w szczególności pomocy osobom chorym na schizofrenię, podkreślając rolę instytucji pomocowych w procesie leczenia, a także rozwiązywania różnorodnych problemów wynikających z chorób psychicznych.

Takie wydarzenia są kluczowe dla edukacji i wsparcia osób dotkniętych tą chorobą oraz ich rodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor