Aktualność (Szemud)
Sobota, 18 maja 2024, 13:15

Światowy Dzień Schizofrenii

Światowy Dzień Schizofrenii obchodzony jest corocznie 24 maja. Jego ideą jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat tej ciężkiej i stygmatyzującej choroby. 

W tym roku 27 maja o godz. 11:00 w Centrum Samorządowym w Szemudzie odbędzie się konferencja z okazji Światowego Dnia Schizofrenii.  Organizatorem spotkania jest Starosta Powiatu Lęborskiego oraz Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szemudzie. Będzie to okazja do wysłuchania ciekawych wykładów wybitnych specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii.

Schizofrenia to jedna z najcięższych chorób psychicznych, a na świecie choruje na nią około 24 milionów osób. W Polsce, według szacunków, na schizofrenię cierpi około 250 tysięcy osób, choć nieoficjalne liczby wskazują, że może być ich nawet więcej, sięgając nawet 400 tysięcy.

Choroba ta jest trudnym i wykluczającym schorzeniem. Pierwsze objawy można zaobserwować pomiędzy 15. a 30. rokiem życia. Często pozbawia pacjenta uczestnictwa w najważniejszych momentach jego życia.  Charakterystycznymi objawami są: urojenia, omamy, zaburzenia mowy czy dezorganizacja zachowania – tzw. objawy pozytywne. Objawy negatywne występują nawet u około 40% pacjentów, obejmując całą grupę symptomów skutkujących utratą zdolności do przeżywania i wyrażania emocji

Kluczem do zmiany spojrzenia na osoby chore jest z jednej strony edukacja społeczeństwa, a z drugiej zapewnienie osobom chorym prawidłowego leczenia i odpowiedniej pomocy. Postawy wobec osób chorych na schizofrenię zmieniają się na lepsze, a takie akcje jak organizowana 27 maja w Centrum Samorządowym w Szemudzie mogą pomóc Nam jako społeczeństwu zrozumieć i pomóc osobom chorym.

Pamiętajmy, że empatia, cierpliwość i zrozumienie są kluczowe w procesie wsparcia osób zmagających się z tą chorobą.

 

Zobacz także Relacja filmowa z I edycji "Niebieskich Igrzysk" w ZSP w Szemudzie. Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor