Niebieskie Igrzyska, które miały miejsce 26 kwietnia w Zespole Szkół Szkolno-Przedszkolnych w Szemudzie, to inicjatywa o głębokim znaczeniu społecznym, mająca na celu podniesienie świadomości na temat autyzmu i tego, że wśród Nas żyją takie osoby. Wydarzenie promuje akceptację i zrozumienie wśród rówieśników i rodziców. Poprzez zaangażowanie w różnorodne aktywności sportowe, uczestnicy mieli okazję do przełamywania barier i budowania więzi.
Inicjatywa „Niebieskich Igrzysk” w Szemudzie powstała dzięki pracy dwóch nauczycieli z ZSP: Mateusza Gruby i Agaty Jaskot-Sirockiej. Był to ogromny sukces dla szkoły i społeczności szkolnej (rodziców, nauczycieli). Wzięło w nich udział około 230 uczniów. Podczas igrzysk uczniowie brali udział w 9 konkurencjach w między innymi: skok w worach, przeskoki przez ławeczkę, przejście po dyskach sensorycznych.
W Szemudzie Niebieskie Igrzyska zostały zorganizowane po raz pierwszy, jednak jest to wydarzenie ogólnopolskie stanowiące część obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które posiada swój własny hymn napisany przez Panią Izabelę Minga, która była jednym z gości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym.
Pani Izabela jest mamą dorosłego 21-letniego mężczyzny ze spektrum autyzmu, i zarazem autorką książki: „Maks, chłopiec, który jest inny..”. Książka napisana jest językiem bardzo prostym – wierszowanym, zrozumiałym dla każdego. Daje możliwość zrozumienia wyzwań, z jakimi borykają się osoby z autyzmem, a także docenienia ich unikalnych zdolności i potencjału.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, Niebieskie Igrzyska przyczyniają się do budowania silnych więzi między uczestnikami i promowania pozytywnej atmosfery w szkole, co ma długofalowy wpływ na kształtowanie charakteru młodych ludzi.