Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Poniedziałek, 8 lipca 2024, 15:50

Oficjalnie potwierdzone. Światowy Zjazd Kaszubów 2025 w Gminie Szemud!

Źródło fot. UG Szemud

W sobotę, 6 lipca w Kościerzynie odbył się XXV zjazd Kaszubów, w którym Gmina Szemud pełniła bardzo ważną rolę, przez wzgląd na przyszłoroczny zjazd. Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski odebrał od Burmistrza Kościerzyny i Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego  "Klekę" - atrybut gospodarza zjazdu. 

 

Organizacja tegorocznego wyjazdu na Zjazd Kaszubów w Kościerzynie została tradycyjnie powierzona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oddział Szemud. Z terenu Gminy Szemud na zjazd wraz z wójtem udało się liczne grono sympatyków kultury kaszubskiej, nie zabrakło również Gminnej Orkiestry Dętej.

Poniżej cytat z relacji filmowej tego wydarzenia.

To jest dla nas najważniejsze, żebyśmy mówili po kaszubsku, czytali, pisali. Żeby ta nasza kultura została, o to nam chodzi. To, że ten dzień światowy mamy raz do roku, żeby się zejść, razem spotkać, pogadać, a i czasem nie jedną książkę przeczytać...
Kazimierz Herman
Prezes ZKP o. Szemud

Podczas odbioru Kleki nastąpiła prezentacja i odśpiewanie "Szemudzkiego Alfabetu Kaszubskiego". 

Wójt Gminy Szemud z zadowoleniem i dumą przyjął fakt, iż Gmina Szemud będzie gospodarzem przyszłorocznego zjazdu. Podkreślił również swoje uznanie dla licznej grupy osób zaangażowanych w przygotowania.

Zobacz także IV Dzień Rodziny Smaczi Kaszëb Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor