Sołtys jest organem sołectwa, jako jednostki pomocniczej gminy. Pełni funkcję reprezentacyjną, wykonawczą i zarządzającą. Sołtys pełni przede wszystkim funkcję łącznika między mieszkańcami sołectwa, a samorządem gminnym. Tutaj sprawdzą się również umiejętności komunikacyjne w uzgodnieniach z radnymi danych okręgów. Często to właśnie sołtys jest na "pierwszej linii" w zgłaszaniu wszelkich usterek, zniszczeń, niedogodności, ale również organizatorem festynów sołeckich, festynów z okazji Dnia Dziecka czy koordynowania zajęć na świetlicach wiejskich. Funkcja, którą wykonuje sołtys, ma bardziej charakter społeczny niż zarobkowy. Kandydat na sołtysa musi być mieszkańcem danego sołectwa.
W gminie Szemud najbliższe wybory na sołtysów odbędą się we wrześniu tego roku. Podczas zebrań sołeckich w 23 sołectwach mieszkańcy zdecydują, kto zostanie sołtysem w poszczególnych wioskach. Zapytaliśmy aktualnych sołtysów, jak to wygląda z ich perspektywy, na dzień 8 sierpnia? Wiadomo, że tutaj decyzję podejmują mieszkańcy podczas głosowania, jednak u niektórych sołtysów już na tym etapie są decyzje o chęci kontynuacji, zrezygnowaniu lub braku chęci udzielenia informacji o startowaniu w zbliżających się wyborach.
Jakie są wstępne deklaracje u poszczególnych sołtysów aktualnej kadencji 2019-2024 sołectw gminy Szemud, które przekazali na nasze zapytanie?
Na podstronach poszczególnych sołectw aktualnie można przeczytać historyczny opis oraz archiwalne fotografie. Ten dział zostanie rozbudowany o fotografie, opisy stanu faktycznego i przyszłych inwestycji. Tam też zawsze znajdziesz dane kontaktowe do aktualnych sołtysów.
Wybór Sołtysa odbywa się podczas Zebrania Wiejskiego, gdzie uczestnicy głosują tajnie. Aby zostać wybranym, kandydat musi uzyskać większość głosów. Kandydatury mogą być zgłaszane przez każdego uprawnionego uczestnika zebrania, bez ograniczeń co do liczby kandydatów. Sołtys pełni swoją funkcję przez okres czterech lat. Jeżeli w trakcie wyborczego zebrania wiejskiego nie zostanie wybrany nowy Sołtys, obowiązki nadal będzie pełnił dotychczasowy Sołtys, aż do momentu wyboru jego następcy.
Zebranie Wiejskie, które ma na celu wybór Sołtysa wymaga, aby przynajmniej 20% uprawnionych mieszkańców wsi było obecnych. W przypadku, gdy nie osiągnięto wymaganego forum podczas pierwszego terminu, zebranie może odbyć się ponownie i będzie uznane za ważne bez względu na liczbę uczestników, o ile zostanie zwołane co najmniej pół godziny później. W części wyborczej Zebrania Wiejskiego, dotyczącej głosowania, przewodnictwo sprawuje delegat Wójta Gminy.
Do zadań Sołtysa należy wykonywanie:
Lubisz czytać, oglądać co przygotowaliśmy?
Wesprzyj naszą redakcję w działaniu! Przez Twoją pomoc możemy się rozwijać.
Zebranie Wiejskie może odwołać Sołtysa przed upływem kadencji na wniosek co najmniej 1/10 mieszkańców Sołectwa uprawnionych do udziału w Zebraniu Wiejskim, bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym, jeżeli Sołtys nie wykonuje swoich obowiązków, narusza postanowienia Statutu lub dopuścił się czynu dyskwalifikującego go w opinii środowiska. Odwołanie może nastąpić po wysłuchaniu zainteresowanego.