W Gminie Szemud, jak i w całej Polsce, użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą przestrzegać określonych przepisów. Od 20 maja 2021 roku obowiązuje nowa ustawa regulująca jasno prawa i obowiązki związane z korzystaniem z tych pojazdów.
Osoby kierujące hulajnogą elektryczną powinny poruszać się po drogach dla rowerów lub pasach ruchu dla rowerów, jeśli takie istnieją, z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h. W przypadku braku wydzielonej ścieżki rowerowej, dopuszczalne jest korzystanie z jezdni, gdzie maksymalna prędkość ruchu nie przekracza 30 km/h.
Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Zgodnie z ustawą Prawa ruchu drogowego, kierowanie hulajnogą elektryczną osobie nietrzeźwej lub pod wpływem alkoholu jest zabronione. Podobnie, nie wolno przewozić na hulajnodze elektrycznej innych osób, zwierząt, ani przedmiotów, a także ciągnąć lub holować inne pojazdy. Dodatkowo na chodnikach i drogach dla pieszych, pierwszeństwo ma pieszy w stosunku do kierującego hulajnogą. Kierujący są zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.
Wszystkie regulacje prawne mają na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa, szczególnie dla najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego.
Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:
Prawo przewiduje kary za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez osoby kierujące hulajnogą elektryczną:
Kary pieniężne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i odpowiedzialności użytkowników tych pojazdów.
Źródło tekstu: KPP w Wejherowie