Aktualność
Czwartek, 2 listopada 2023, 18:45

Dzień Wszystkich Świętych w Szemudzie, Łebnie, Kielnie. Wspomnienia...

Dzień Wszystkich Świętych zawsze jest tłumnie obchodzony. To święto w którym uczestniczą całe rodziny, które często przemierzają spore odległości, aby wspólnie spotkać się i pomodlić przy grobie bliskich osób, które odeszły. Poniżej można przeczytać i zobaczyć jak było na cmentarzach w Szemudzie, Łebnie, Kielnie. 

 Fot. Uroczystości na cmentarzu przy parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie

Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony na całym świecie, to wyjątkowe święto, które ma swoje korzenie w długiej i bogatej historii religijnej. To dzień, kiedy ludzie oddają hołd zmarłym, modlą się za dusze swoich bliskich i odwiedzają cmentarze, aby upamiętnić tych, którzy odeszli przed nami. W Polsce jest to jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt, a tradycje związane z Dniem Wszystkich Świętych sięgają setek lat wstecz.

Zobacz film ⬇️ w którym proboszcz parafii w Kielnie, Ks. kanonik dr Łukasz Białk wyjaśnia sens Uroczystości Dnia Wszystkich Świętych.

[YT]https://youtu.be/TKtXHWEGX4k[/YT]

W Polsce Dzień Wszystkich Świętych jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym i społecznym. Tego dnia wierni udają się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich, zapalić znicze i modlić się za dusze zmarłych. Cmentarze stają się miejscem zadumy i refleksji, a kolorowe kwiaty oraz świece tworzą atmosferę zadumy i pamięci. Jest to także okazja do spotkań rodzinnych, gdy bliscy przychodzą razem, aby wspólnie uczcić pamięć swoich przodków.

W Łebnie (gm. Szemud) uroczystości na cmentarzu rozpoczęły się po mszy św. o godz. 14. Tego dnia pogoda dopisała, był słoneczny dzień, na cmentarz przybyło bardzo dużo ludzi uczestniczących w uroczystościach. Pierwszy postój, przy którym się modlono to pomnik kapłana ks. Edwarda Walkowiaka, jak powiedział proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie:

"Stajemy nad grobem naszego kapłana, niejedni otrzymali od niego pierwsze sakramenty św."

 Fot. Uroczystości na cmentarzu przy parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski

[YT]https://youtu.be/w6ZMmRU2zYs[/YT]

W Kielnie równo o godz. 14 rozpoczęła się msza św. po której nastąpiły uroczystości na cmentarzu parafialnym. W przemarszu procesji brała udział, również lokalna orkiestra dęta zespół. Zatrzymywano się przy pięciu stacjach, aby modlić się za wszystkich zmarłych. Zakończenie procesji nastąpiło przy odnowionym krzyżu cmentarnym, jak wspomniał proboszcz parafii w Kielnie Ks. kanonik dr Łukasz Białk:

"Krzyż góruje nad naszym wzgórzem cmentarnym, bo jest znakiem zbawienia, miłości, jest znakiem tego wszystkiego do czego dążymy myśląc o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym."

   

[YT]https://youtu.be/SWBPjoL-g0c[/YT]

   [ZT]291[/ZT]

W Szemudzie po mszy św., która odbyła się o godzinie 14, procesja przeszła na cmentarz, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, które trwało blisko godzinę. 

 

 Fot. Cmentarz w Szemudzie, przy parafii św. pw. Św. Mikołaja

[ZT]401[/ZT]

[FOTORELACJA]65[/FOTORELACJA]

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce to nie tylko święto religijne, ale także czas, kiedy tradycje i kultura łączą się z duchem pamięci. To dzień, który przypomina nam o ulotności życia i znaczeniu wspominania tych, którzy odeszli przed nami. To również okazja do cieszenia się tradycyjnymi potrawami i słodkościami, które często towarzyszą temu świętu.

[ZT]292[/ZT]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!