23 października 2023r. Teatr Barnaby zawitał do Centrum Samorządowego w Szemudzie. Dyrektor Biblioteki Gminnej pani Iwona Piastowska zaprosiła na spektakl wszystkich zgromadzonych. Dzieci z Szemuda oraz Łebna uczestniczyły w przedstawieniu marionetkowym pt. "O najwspanialszym Piecuchu”. Sam teatr został założony w 2014r. przez pana Marcina Marzec. Sala wypełniona po brzegi dziećmi z klas 0-III, które wsłuchiwały się z zaciekawieniem w założyciela i twórcę teatru. Sztuka została zaprezentowana również w innych szkołach w gminie Szemud.
[ZT]263[/ZT]
Teatr obecnie posiada cztery sceny lalkowe prezentujące jedenaście spektakli, w tym m.in.:
Założycielem i twórcą scen jest Marcin Marzec - aktor, reżyser i scenograf marionetkowy. Teatr Barnaby regularnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w całej Polsce i Europie. Przedstawienia teatru lalkowego zaprezentowane przez Teatr Barnaby można zobaczyć także na licznych festiwalach. „O najwspanialszym Piecuchu” to historia jednego z trzech synów starego króla, który chce udowodnić ojcu, że jest wartościowym człowiekiem i „coś z niego będzie". Wyrusza więc na podbój świata na czarodziejskim koniu. Przy swoim boku ma zaczarowaną szablę, która pokona każdego potwora. Na swojej drodze napotyka wiele przygód. Mierzy się z niejednym smokiem, rozwiązuje także liczne zagadki.
[FOTORELACJA]58[/FOTORELACJA]
[ZT]146[/ZT]
Październik również był miesiącem rozpoczęcia cyklu w naszych bibliotekach Warsztatów czytelniczych z p. Martą Mital – Wydawnictwo Meandry. Takowe zajęcia już nie raz odbywały się u nas, gdyż jest to bardzo ciekawa oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Gwarantuje solidną dawkę literatury, ale i sporo pracy w poszczególnych grupach wiekowych. Na warsztatach nie brakuje twórczych dyskusji.
[ZT]622[/ZT]
[FOTORELACJA]51[/FOTORELACJA]
Jak mówi pani Iwona Piastowska Dyrektor Bibliotek Gminy Szemud:
"Każda biblioteka z bogatego programu Wydawnictwa Meandry wybiera dla danej klasy temat na warsztat, m.in.: Odkrywamy moc książek obrazkowych (picture booków); Podróż przez baśnie H.Ch. Andersena; Wehikuł czasu – przenosimy się do średniowiecza; Co Anglicy robią w Egipcie, czyli współczesne odczytanie „W pustyni i w puszczy”; Pies w literaturze, czyli kto to szczeka w bibliotece?!. Warsztaty te są niezwykle korzystne dla pobudzenia ciekawości z różnych dziedzin wiedzy. Uczą pracy w grupie, a przede wszystkim pobudzają do sięgania po interesującą książkę. Prowadząca pani Marta, to osoba potrafiąca solidnie prowadzić zajęcia i jednocześnie sprawić, by uczestnicy zostali jeszcze długo pod wrażeniem omawianego tematu i wartości różnego gatunku literatury. Mamy nadzieję, że do końca roku szkolnego większość dzieci będzie mogła skorzystać z tej formy zajęć. Myślę, że nasza oferta jest dość bogata. Zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej www.biblioteka.szemud.pl"
[YT]https://www.youtube.com/shorts/qJGCj2VQ1M8[/YT]