„Koleczkowianie” swój pierwszy koncert wykonali z okazji Dnia Nauczyciela w 1973 roku! Zatem w dniu dzisiejszym 13 października 2023 roku przypada "pół wieku magii muzycznej" w ich wykonaniu. Z tej okazji odbył się koncert jubileuszowy w Centrum Samorządowym w Szemudzie. Zespół zaprezentował widowisko pełne emocji i wspomnień. Na początku wybrzmiał Hejnał na Bazunie, po czym historię grupy przedstawiła przewodnicząca rady gminy Szemud Aleksandra Perz. Samego otwarcia i przywitania gości dokonał dyrektor gcksir Tomasz Stein. Następnie uczta dla ucha i ciała, czyli już samo wykonanie koncertu przez zespół Koleczkowianie. Po zakończeniu pierwszej części, głos zabrał wójt gminy szemud Ryszard Kalkowski, który wrócił wspomnieniami do czasu kiedy poznał zespół Koleczkowianie. Podziękował grupie za promocje regionu w innych częściach Polski oraz za granicami kraju. Wójt wspomniał również o inwestycjach w samym Koleczkowie, gdzie będzie rozbudowa szkoły oraz hali sportowej. Kolejno zaproszeni goście złożyli życzenia oraz upominki dla zespołu. Prezenty i podziękowania wręczyła Gmina Szemud, wójt Ryszard Kalkowski wspólnie z małżonką, starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius. Cała impreza została utrzymana w miłej, muzykalnej atmosferze.
Pierwszymi osobami, które były w zespole od samego początku jest pani Bogumiła Kropińska oraz aktualny kierownik zespołu - Tadeusz Dargacz. Historia Kaszubskiego Zespołu Regionalnego „KOLECZKOWIANIE” zaczyna się w 1973 roku. Założycielem zespołu był Franciszek Majkowski, a pierwszym kierownikiem muzycznym Jerzy Kieliński. Od roku 1988 kierownikiem zespołu jest Tadeusz Dargacz. W skład zespołu wchodzą: kapela, grupa taneczna i śpiewacza. W kapeli wykorzystuje się instrumenty ludowe takie jak: bazuna, burczybas, rynczyk, diabelskie skrzypce. Zespół należy do najbardziej aktywnych zespołów kaszubskich w regionie.
[FOTORELACJA]47[/FOTORELACJA]
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA – Złoty Tur (1992), Srebrne (1979,1985) i Brązowe Tury (1978,1980,1983) w Chojnicach;
– „Złoty Tulipan” na Festiwalu Folkloru Ziem Północnych w Gdańsku (1984);
– II miejsce na Przeglądzie Zespołów Kaszub, Kujaw, Krajny i Pałuk w Nakle (1996);
– I miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych i II miejsce w kategorii kapel na IV Festiwalu Kaszub w Słupsku (1998).
PROJEKTY „Koleczkowianie” wspólnie z kwartetem jazzowym Jarka Śmietany brali udział w projekcie pod nazwą „Jazz z folklorem kaszubskim”, czego owocem były wspólne koncerty w kraju oraz koncert w Kopenhadze w ramach prezentacji kultury polskiej „Polen via Gdańsk”.
WYJAZDY ZAGRANICZNE Zespół odbył liczne podróże artystyczne m. in. na Litwę(2000,2008, 2013), do Niemiec (1997, 2001,2002, 2010), Francji (2001,2004,2007,2010) Rosji (2002), Ukrainy (2007),Słowacji (2012).
RADIO I TELEWIZJAWielokrotnie występował w programach radiowych, telewizyjnych oraz w filmach „Popiełuszko, wolność jest w nas” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego a także „ Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego.
WYRÓŻNIENIA ZA DZIAŁALNOŚĆ – „Medal Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”,– „Zasłużonym Ziemi Wejherowskiej”,– „Medal Stolema”,– „Medal Wojewody Gdańskiego”,– „Srebrną Tabakierę Abrahama”,– „Bursztynowego Gryfa” (nagrodę Starosty Powiatu Wejherowskiego)– „Zasłużony dla Gminy Szemud”.
[YT]https://www.youtube.com/shorts/9u2-9MJonyY[/YT]
W repertuarze zespołu są pieśni, przyśpiewki, tańce oraz specjalne przygotowane utwory muzyczne na kapelę. Zespół posiada w swoim repertuarze pieśni śpiewane przez rodziców i dziadków takie jak („Reboce na młerze”, „Żeglorz” czy „Andzia w lese”, a także współczesne kompozycje( „Od se cos dac”, „Kaszebe kaszebe”, „Mój Przejacel”). Wśród prezentowanych tańców można wyróżnić np.”Marëszka” wesoły taniec na ¾, ponoć jedyny zachowany fragment dawnego tańca o nazwie trôfl-, „Cepôrz”- taniec tańczony w okresie młócenia zboża, inscenizujący czynność draszbë [młócki], „Dzëk” – żywy taniec pierwotnie wyłącznie męski, wg nadmorskiej tradycji imitujący walkę piratów – korsarzy, „Naszô Nënka”- taniec wykonywany w trakcie wesela przed oczepinami, symbolizujący przejście panny młodej spod opieki nënczi [matki] do męża , „Rëbôcczi tuńc | kùflôrz”- męski taniec wykonywany przed wypłynięciem lub po powrocie z udanego połowu. Taniec wykonywany koniecznie w kòrkach [drewniakach], charakterystycznym rekwizytem jest kufel piwa, „Kòséder” – żywy, radosny, ale uroczysty taniec uważany niegdyś za rodowy taniec Kaszubów, „ Wele Wita” – wesoły taniec wiązany z owocobraniem. Wśród utworów na kapelę można wyróżnić takie utwory jak ” Polka Grelka – taniec czarownic”, Polka „ Seka lesa” oraz nowy, skomponowany utwór dla zespołu przez Pana Tomasza Fopke – „ Polka Śmieszka”.
DYSKOGRAFIAKasety magnetofnowe: „Na kaszëbsczi ôrt”(1998) oraz „Biegôjta pastuszce” – kolędy (1998),
Płyty CD: „Żebë wrócył ten czas” (2000) i „Piăkné Kaszëbë”(2010).
Źródło: gcksir