Aktualność (Bojano, Szemud, Koleczkowo, Kielno, Łebno, Dobrzewino, Donimierz, Kamień, Będargowo, Grabowiec, Częstkowo, Głazica, Jeleńska Huta, Karczemki, Kieleńska Huta, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Przetoczyno, Rębiska, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo)
Środa, 1 maja 2024, 08:33

Święto Pracy, popularnie zwany 1 Maja

Jak Polacy lubią spędzać to święto?

1 Maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co daje Polakom możliwość spędzenia tego dnia według własnych upodobań. W przeszłości, w okresie Polski Ludowej, w tym dniu organizowano liczne pochody z obowiązkowymi "szturmówkami".

 

Obecnie, obchody 1 Maja różnią się w zależności od regionu i preferencji indywidualnych. Niektórzy Polacy wykorzystują ten dzień na odpoczynek, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, czy też na wyjazdy i wycieczki. W wielu miastach odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe.

Ważnym elementem obchodów jest również pamięć o historii i znaczeniu tego dnia. Bez względu na to, jak Polacy decydują się spędzić ten dzień, 1 Maja pozostaje ważnym symbolem solidarności i walki o prawa pracownicze.

Najbliższy weekend to święta, 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święto Konstytucji. Zapraszam do świętowania!
Ryszard Kalkowski
Wójt Gminy Szemud

Od kiedy święto 1 maja jest uznawane w Polsce?

Święto Pracy, znane również jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzone jest w Polsce od 1890 roku. W 1950 roku, w okresie Polski Ludowej, rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego

Uroczystości w dniu 3 maja.

W gminie Szemud uroczyście obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Tego dnia, odbędzie się Msza Św. w intencji Ojczyzny, Gminy Szemud i strażaków. Rozpocznie się o godzinie 11:00 w parafii św. Mikołaja w Szemudzie. 

Fot. ZSP w Szemudzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Przemek Dopke
Przemek Dopke
Redaktor Naczelny, Wydawca