Aktualność
Czwartek, 4 lipca 2024, 17:15

Gmina Szemud na zjeździe Kaszubów w Kościerzynie

Fot. archiwum Szemud24.pl

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału Szemud, Kazimierz Herman, przedstawił na Radzie Naczelnej ZKP propozycję organizacji kolejnego zjazdu w Gminie Szemud, która uzyskała akceptację i została oficjalnie zatwierdzona. Tym samym w trakcie tegorocznych obchodów, Wójt Gminy Szemud, Ryszard Kalkowski dostanie "Klucz do następnego zjazdu Kaszubów", co zapowiada, że przyszłoroczne spotkanie odbędzie się na terenie Gminy Szemud.

W dniach 5-7 lipca Kościerzyna stanie się gospodarzem Jubileuszowego XXV Światowego Zjazdu Kaszubów. Wydarzenie to zbiegnie się z obchodami Dni Kościerzyny, co dodatkowo uświetni tę wyjątkową okazję. Główna część obchodów zaplanowana jest na sobotę, 6 lipca, kiedy to uczestnicy i goście będą mogli w pełni doświadczyć bogactwa kaszubskiej kultury.

Od ponad dwudziestu pięciu lat, Światowy Zjazd Kaszubów jest wydarzeniem kultywującym dziedzictwo i jedność społeczności kaszubskiej. Wydarzenie upamiętnia zjednoczenie gmin zamieszkanych przez Kaszubów w granicach jednego województwa. Każdego roku, inne miasto kaszubskie ma zaszczyt być gospodarzem tego kulturalnego święta, co pozwala na pokazanie różnorodności i bogactwa lokalnych tradycji.

Fot. archiwum Szemud24.pl

Inauguracyjny zjazd odbył się w Chojnicach, a następnie był kontynuowany w różnych miastach. W ciągu ostatnich 25 lat, niektóre z nich były gospodarzami wydarzenia nawet dwukrotnie,  Kościerzyna, pełniła już tę funkcję w 2004 roku. Oczekuje się, że zjazd przyciągnie Kaszubów nie tylko z całego regionu Pomorza, ale także z Europy i całego świata. Z pewnością nie zabraknie gości z Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się największa społeczność kaszubska poza Polską.

Każda edycja Światowego Zjazdu Kaszubów charakteryzuje się wyjątkowym przejazdem specjalnego pociągu Transcassubia. Odjeżdża on o poranku, sukcesywnie przyjmując uczestników zjazdu, którzy zdecydowali się na tę formę dojazdu. Na każdej stacji wzdłuż trasy zgromadzeni są oczekujący. Już z oddali można dostrzec kolorowe stroje i flagi, a w powietrzu rozbrzmiewa muzyka. Osoby znajdujące się już w pociągu entuzjastycznie witają nowych pasażerów, zapraszając ich do wspólnego celebrowania. W tym roku przyjadą dwa pociągi, jeden z Helu, drugi z Chojnic, przybędą do Kościerzyny prawie równocześnie.

Kościerzyna również gościć będzie delegację Kaszubów z Gminy Szemud, liczącą około 35 osób, która przybędzie w towarzystwie Orkiestry Dętej Gminy Szemud. Wyjazd ten uzyskał wsparcie finansowe od gminy, co pozwoli na realizację wydarzenia.

Od rana w Kościerzynie będzie możliwość uczestnictwa zarówno w oficjalnych uroczystościach, jak i niezobowiązujących rozrywkach. Co roku odbywa się uroczysty przemarsz przez ulice miasta gospodarza. Widząc potok czarno-złotych flag trudno nie doświadczyć swoistego wzruszenia, obojętnie czy w nucie sentymentalnej, czy podniosłej. Przekaz jest jasny. Kaszubi trwają.

W trakcie zjazdu uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić kolorowy jarmark z różnorodnymi stoiskami wystawienniczymi oraz dedykowaną strefę dla dzieci. Nie zabraknie tradycyjnych stoisk z lokalnymi przysmakami, a będzie im towarzyszyć festiwal food trucków.

Sportowe emocje zapewnią rozgrywki w bùczkę, tradycyjną kaszubską grę zespołową, oraz turniej w baśkę, popularną grę karcianą wśród Kaszubów i innych mieszkańców Pomorza. Entuzjaści gier planszowych będą mogli uczestniczyć w oficjalnej premierze „Monopoly Kaszëbë”, której powiększona wersja zostanie zaprezentowana na imponującej planszy o wymiarach 4×4 metry. Zaproszenie do gry skierowane jest do wszystkich gości zjazdu, którzy będą mogli spróbować swoich sił jako gracze, a nawet wcielić się w kostkę do gry lub pionek.

Wieczór uświetni koncert Sary James, wybitnej artystki o polsko-nigeryjskich korzeniach, która swoim głosem z pewnością zachwyci zgromadzoną publiczność.

Gmina Szemud aktywnie promuje i zachowuje dziedzictwo kultury kaszubskiej. W ramach obchodów Tygodnia Kaszubskiego mieszkańcy mieli okazję doświadczyć bogactwa tej tradycji, podczas wydarzenia odbyła się prezentacja Hymnu Szemudzkiego, a szkoły zorganizowały szereg zajęć edukacyjnych oraz imprez kulturalnych, co zostało uwiecznione na filmie poniżej. 

Spotkanie jest również okazją do zjednoczenia przedstawicieli innych pomorskich grup, które łączy z Kaszubami wspólna historia i kultura, a często także rodzinne więzy. Wśród uczestników znajdą się także entuzjaści i eksperci kultury kaszubskiej, którzy, mimo braku bezpośrednich rodzinnych powiązań z rdzennymi mieszkańcami Pomorza, swoją pasją i zamiłowaniem do kaszubskości często dorównują miejscowym.

To wyjątkowe wydarzenie, które łączy Kaszubów z całego świata, jest nie tylko okazją do zabawy, ale także do podkreślenia unikalnego dziedzictwa naszego regionu.

Do uzdrzeni!

 

Zobacz także Spędź aktywnie czas w Bojanie ! Czytaj więcej Czytaj więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Szemud24 - facebook Polub nas na Facebooku!
Ewelina Zaputowicz
Ewelina Zaputowicz
Redaktor