Zamknij

NFZ stracił 13 miliardów. Szykuje się rewolucja w składkach?

12:03, 11.02.2024 Źródło: Fakt.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Narodowy Fundusz Zdrowia przez zmiany spowodowane wprowadzeniem Polskiego Ładu stracił około 13 miliardów dolarów. Wiceminister zdrowia ma plan na odbudowę finansową.

Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, ogłosił w Sejmie plany radykalnych zmian w systemie poboru składek zdrowotnych. Resort zdrowia ma na celu uproszczenie procesu poboru składek oraz wsparcie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który stracił około 13 miliardów złotych przez wprowadzenie Polskiego Ładu.

Jednym z rozważanych scenariuszy jest ryczałtowy pobór składek, co oznaczałoby standaryzację stawek.

Konieczny podkreślił, że analizy w Ministerstwie Zdrowia dotyczą możliwości i sposobu implementacji zmian we współpracy z Ministerstwem Finansów.

- W imieniu pani minister Izabeli Leszczyny pragnę poinformować, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia, w Departamencie Lecznictwa, prowadzone są analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne, które są prowadzone w porozumieniu z Ministrem Finansów - tłumaczył.

NFZ okradziony przez Polski Ład?

Dzięki Polskiemu Ładowi NFZ stracił możliwość m.in. dofinansowania do ratownictwa medycznego, nie udało się również poprzedniemu rządowi wprowadzić bezpłatnych leków, wyliczał Konieczny.

Celem resortu zdrowia jest nie tylko odbudowa finansowa NFZ, ale także poprawa jego wydolności. Planowane zmiany mają zwiększyć efektywność całego systemu opieki zdrowotnej.

Konkretna wysokość składek oraz termin wprowadzenia zmian pozostają jeszcze niekreślone.

(Źródło: Fakt.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%