Zamknij

Nowy rząd nie ma pieniędzy na ten program! "Wiele dzieci i ich rodziców czekało"

17:33, 10.02.2024 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Jeden z sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości nie będzie kontynuowany przez koalicję rządzącą. - Rząd Mateusza Morawieckiego nie zabezpieczył finansowania na realizację programu - wskazał resort cyfryzacji.

Program "Laptop dla ucznia", który miał na celu wyposażenie uczniów klas czwartych w darmowe laptopy, napotkał na znaczne przeszkody finansowe. Inicjatywa, rozpoczęta przez poprzedni rząd miała być finansowana ze środków KPO.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, brak było zabezpieczenia finansowego oraz Komisja Europejska oznajmiła, że wydatek ten nie będzie kwalifikowany do refinansowania.

W obliczu takich informacji i braku zapewnienia finansowania programu w projekcie ustawy budżetowej program został wstrzymany. Barbara Nowacka, minister edukacji,  zapewnia jednak, że żaden rocznik uczniów nie zostanie poszkodowany i że nowy rząd planuje "uzdrowić" program, uruchamiając go w nowej formule pod nazwą "Cyfrowy uczeń".

Krytyka skupia się na braku kompleksowej strategii i konsultacji przy wdrażaniu programu "Laptop dla ucznia", a także na nieprzygotowaniu edukacyjnych aplikacji wspierających rozwój kompetencji cyfrowych dzieci. 

"Cyfrowy uczeń"

Nowy rząd, zdając sobie sprawę z potrzeby przemyślanej cyfryzacji edukacji, zamierza konsultować założenia nowego programu "Cyfrowy uczeń". Celem jest zapewnienie uczniom realnego wsparcia poprzez dostarczenie urządzeń mobilnych i odpowiednich narzędzi edukacyjnych w 2025 roku. 

 - Program „Cyfrowy uczeń” to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. Żaden uczeń i żaden rocznik nie będą pokrzywdzeni – zaznaczyła Barbara Nowacka.

Wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, wyraził rozczarowanie stanem, w jakim nowy rząd zastał program, nazywając go "programem wyborczym" zamiast prawdziwym planem cyfryzacji.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To co zastaliśmy oraz to co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%