Zamknij

Sportowcy dostaną więcej kasy. Resort zdecydował o stawkach

13:30, 08.12.2023 Źródło: gov.pl/web/sport Aktualizacja: 13:57, 08.12.2023
Skomentuj Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk podczas briefingu dotyczącego zwiększonych stawek stypendiów dla sportowców. Fot. gov.pl/web/sport Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk podczas briefingu dotyczącego zwiększonych stawek stypendiów dla sportowców. Fot. gov.pl/web/sport

Resort sportu i turystyki zwiększył stawki stypendiów dla sportowców reprezentujących Polskę na imprezach rangi międzynarodowej w sportach olimpijskich. O ile wzrosną stawki? 

Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. 

Podwyższenie stypendiów ma na celu wzmocnienie poczucia stabilizacji ekonomicznej zawodników reprezentujących Polskę na najważniejszych imprezach rangi międzynarodowej. Ułatwi to realizację programów przygotowań członków kadr narodowych do międzynarodowych zawodów mistrzowskich, stworzy warunki do odnoszenia przez nich kolejnych sukcesów i zajmowania miejsc punktowanych w rywalizacji międzynarodowej. Przyczyni się także do popularyzacji sportu wśród osób z niepełnosprawnościami 

– mówi minister sportu i turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Nowelizacja zwiększa stawki stypendiów dla sportowców za osiągnięcia w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paralimpijskich i igrzyskach głuchych, a także w mistrzostwach świata i Europy w kategoriach wiekowych seniorów, młodzieżowców i juniorów w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paralimpijskich lub igrzysk głuchych.

- Dotychczas obowiązujące stawki stypendiów zostały wprowadzone jeszcze w 2012 i 2017 r. i do tej pory nie były zmieniane. Nowelizacja dostosowuje wysokość stypendiów do obecnych kosztów życia w Polsce – m.in. wynagrodzeń oraz cen towarów i usług - wskazuje resort sportu.

Oprócz wsparcia finansowego dla zawodników, stypendia mają być także czynnikiem motywującym. Stąd największy wzrost wysokości stypendiów za zdobycie medali igrzysk olimpijskich, paralimpijskich i igrzysk głuchych.

- Chcemy zapewnić stały efekt motywujący stypendiów sportowych, dlatego ich stawki zwiększają się wraz ze wzrostem prestiżu poszczególnych imprez i poziomu rywalizacji - podkreśla minister Dmowska-Andrzejuk.

Nowe kwoty stypendiów

Jak informuje resort, zmianie ulegną górne granice krotności, od których zależy wysokość stypendiów sportowych. 

- Przy podstawie, która – zgodnie z ustawą o sporcie – wynosi 2300 zł, wysokość stypendium nie może przekroczyć 5,5-krotności tej kwoty - uzupełnia ministerstwo.

Za zdobycie złotego medalu igrzysk olimpijskich, paralimpijskich i igrzysk głuchych sportowiec otrzyma od 2024 roku stypendium w wysokości do 5,5-krotności podstawy – a więc o 3220,00 zł więcej niż do tej pory. Różnica w przypadku srebrnego medalu wyniesie 2990,00 zł, a w przypadku brązowego medalu 2645,00 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące wysokości poszczególnych stypendiów w sportach olimpijskich zostały zapisane w przedmiotowym rozporządzeniu.

(Źródło: gov.pl/web/sport)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%