Zamknij

Duchy, Dynie i Cukierki: Tradycje Halloween

06:43, 30.10.2023 . Aktualizacja: 18:49, 30.10.2023
Skomentuj Dynie w Szemudzie Dynie w Szemudzie

Halloween to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych świąt na świecie, które przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. To czas, kiedy ulice wypełniają się duchami, potworami i wszelkiego rodzaju kreaturami, a zapach dyniowych placków i słodyczy unosi się w powietrzu. Ale skąd wzięły się te tradycje i co stoi za fenomenem Halloween?

Historia Halloween

Halloween, obchodzone 31 października, ma długą historię sięgającą czasów starożytnych Celtów, którzy żyli na terenach dzisiejszej Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Święto to, znane jako Samhain, obchodzone było na przełomie października i listopada jako czas, kiedy granice między światem żywych a zmarłych stawały się cieńsze. Celtowie wierzyli, że duchy zmarłych wracają na ziemię w tym okresie.

W miarę jak chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się na tych terenach, święto Samhain przekształciło się w Dzień Wszystkich Świętych (All Saints' Day) obchodzony 1 listopada. Wieczór poprzedzający ten dzień stał się znany jako All Hallows' Eve, co w języku angielskim skróciło się do Halloween.

Zwyczaje i Tradycje

W ciągu wieków, Halloween zyskało wiele różnych tradycji i zwyczajów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Halloween są stroje. Dzieci i dorośli ubierają się w kostiumy potworów, postaci z filmów grozy, lub swoje ulubione postacie z bajek. Tradycyjnie mówi się, że te kostiumy pomagają ukryć się przed złymi duchami.

Innym ważnym elementem Halloween są dynie wycinane w lampiony. Tradycyjnie są one ozdobione wizerunkami upiorów, czarownic lub innych motywów związanych z Halloween. Wewnątrz dyni umieszcza się świeczkę, co tworzy efektowny lampion, który oświetla ciemność nocy.

Słodycze odgrywają również kluczową rolę w Halloween. Dzieci chodzą od drzwi do drzwi, mówiąc "psikus albo cukierek" (trick or treat) i zbierają słodycze od sąsiadów. To zwyczaj, który sprawia radość zarówno najmłodszym, jak i starszym uczestnikom święta.

Obchodzenie Halloween w różnych częściach świata

Choć Halloween jest szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych, to obecnie święto to zdobywa popularność w wielu innych krajach. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii, Australii i innych krajach Halloween stało się czasem zabawy, dekoracji i wspólnych spotkań. W wielu miejscach organizowane są parady, konkursy na najlepsze kostiumy, a sklepy oferują różnorodne dekoracje i gadżety związane z Halloween.

Źródło: Karczma Kielno

Halloween to święto o bogatej historii i fascynujących tradycjach. To czas, gdy możemy odrobinę przejąć się duchami, bawić się w strojach, najeść się słodyczami i cieszyć się wspólną zabawą. Niezależnie od tego, czy wierzysz w duchy czy po prostu kochasz zabawę, Halloween to okazja do wyrażenia swojej kreatywności i spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

 

Co sądzisz o święcie Halloween?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Fajna sprawa, dobra zabawa 56%
Jest mi to obojętne 17%
Nie pasuje do tradycji naszego kraju 6%
Uważam, że to zło 22%
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Mieszkaniec Mieszkaniec

0 0

Polecam dokładniej poznać temat tego pseudo-święta, i już nie będzie to "cukierkowa zabawa dla dzieci, które obecnie wolą halloween, od Wielkiej nocy czy Bożego Narodzenia i tradycji 3 Króli. W zeszłym roku w halloween odwiedziło moje mieszkanie 6 grup z tekstem "cukierek albo psikus" kazdą z nich zapraszałem na kolędowanie lub z dyngusem. Kolędników odwiedziła mnie jedna grupa, a z dyngusem nikt. 10:29, 31.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%