Zamknij

11 listopada, tak świętowano Dzień Niepodległości w gminie Szemud

17:49, 12.11.2023 . Aktualizacja: 06:12, 13.11.2023
Skomentuj Fot. Przemarsz z okazji Święta Niepodległości w Szemudzie Fot. Przemarsz z okazji Święta Niepodległości w Szemudzie
  • msza św. w intencji Ojczyzny i gminy Szemud 

  • uroczyste złożenie kwiatów

  • wspólny przemarsz pod Skwer Niepodległości 

  • uroczystości w Centrum Samorządowym

Fot. Uroczysta msza św. w kościele pw. św. Mikołaja

Zobacz materiał filmowy, relację z całych uroczystości ⬇️

11 listopada obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą św. w parafii pw. św. Mikołaja w Szemudzie. Uroczystość poprowadzili proboszczowie z kilku parafii. Ks. dr hab. Robert Kaczorowski proboszcz parafii w Szemudzie w kazaniu wrócił do czasów kiedy Polska była podzielona i co spowodowało, że odzyskała niepodległość. W mszy św. uczestniczyli samorządowcy gminy Szemud m.in. wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski wraz z małżonką, przewodnicząca rady gminy Aleksandra Perz, sekretarz gminy Barbara Rzeszewicz oraz radni, przedstawiciele poszczególnych sołectw, straże pożarne, harcerze oraz dyrektorzy szkół wraz z uczniami. Organizatorem imprezy była gmina Szemud, która zadbała o program imprezy, koordynację oraz wystrój Centrum Samorządowego.

Zobacz materiał filmowy z fragmentu mszy św.  ⬇️

Po mszy św. złożono kwiaty przy pomniku Pamięci Pomordowanych Jesienią 1939r. w Lesie Piaśnickim Patriotów z gminy Szemud. Z tego miejsca wyruszył przemarsz pod "Skwer Niepodległości". Parada składała się z Orkiestry Dętej Gminy Szemud, przedstawicieli OSP, Sołectw, Radnych, Sołtysów, Harcerzy, przedstawicieli szkół oraz instytucji działających na terenie gminy Szemud. Wspólnie niesiono flagę Polski oraz śpiewano patriotyczne pieśni, przy Skwerze Niepodległości wywieszono polską flagę oraz został odśpiewany Hymn.

 

Poniżej można zobaczyć pełną fotorelację z całych obchodów.

[FOTORELACJA]78[/FOTORELACJA]

Przemarsz zakończył się w Centrum Samorządowym w Szemudzie, gdzie wszystkich poczęstowano grochówką. Osoby preferujące aktywność fizyczną, mogły wziąć udział w „Biegu dla Niepodległej” na symbolicznym dystansie 1918 metrów, każdemu uczestnikowi wręczono medal. Odbył się również koncert Gdańskiego Kwartetu Akordeonowego – zespół złożony z czterech akordeonistów młodego pokolenia związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym, którzy są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%